Abhazya-Gürcistan sınırında iki yaya geçiş noktası açıldı

Sohum – Abhazya’nın Gal bölgesinde, Gürcistan sınırından geçişler için iki yaya geçiş noktası oluşturuldu.

 

Abhazya’nın Gal bölgesi Otobaya ve Nabakia köylerinde, 15 Mayıs’ta, Gürcistan sınırından yaya geçişleri için oluşturulan iki kontrol noktasının açılışı yapıldı ve Abhazya ve Rusya güvenlik güçleri kontrollere başladı.

 

Gal Bölge Başkanı Beslan Arşba “Bu kontrol noktaların açılması sınırın yasal ve medeni bir şekilde geçilmesine imkan verecek” açıklamasında bulundu. Arşba “Uluslararası hukuk gereği vatandaşların sınır bölgesinden geçişlerine engel olmuyoruz. Açılışı yapılan geçiş noktaları kanunsuz giriş-çıkışlara ve kaçakçılığa engel olacak. Bugünden itibaren oluşturulan noktalardan geçmeyenlere sınır ihlalinden dolayı yaptırım uygulanacak” dedi.

 

Abhazya hükümeti, vatandaşların sınır geçişinde ihtiyaç duyacakları evrak listesini onayladı. Yaya geçişinde Abhazya Cumhuriyeti kimliği veya pasaportu gerekli. Sene sonuna kadar 1992’den önceki SSCB pasaportları veya Abhazya İçişleri Bakanlığınca pasaport yerine verilmiş olan belgelerle de geçiş yapılabilecek. Yabancı ülke vatandaşları ise elçilikten alınan belgelerle Abhazya’ya giriş yapacak.  Sınır bölgesindeki Papınırhua ve Alakumhara köylerinde de geçiş noktaları açılması planlanıyor.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas