Abhazya, Gal’de olayların artmasından şikayetçi

Sohum/Ajans Kafkas – Gal’de, Gürcistan ve Abhazya arasında, sınır bölgelerinde olayların engellenmesine yönelik beşli görüşmelerin bir yenisi daha yapıldı.

Olayların engellemesi ve tepki gösterilmesi çerçevesinde 23 Mart’ta yapılan son görüşmeye Abhazya Gürcistan, Rusya, BM ve AB temsilcileri katıldı.

 

Abhazya tarafı Gürcistan hapishanelerinde bulunan Kolbaya ve Hasaya adlı vatandaşlarının akıbeti ile Abhazyalı Butba ve Kvekveskiri cinayetleri hakkında bilgi istedi.

 

Gürcistan’ın Zugdidi bölgesinde kanunsuz silahlı grupların oluşumuna destek verdiği yönündeki haberleri endişeyle takip ettiklerini belirten Abhazya heyeti, Gürcistan yönetiminin konuyla ilgili açıklamasının taraflar arasında güven arttırıcı etkisi olacağını kaydetti.

 

Taraflar görüşmede Gal bölgesindeki kriminal durumun genel değerlendirmesi üzerinde de durdu. Abhazya temsilcileri, son zamanlarda sınır bölgesinde terör eylemleri ve diğer suçların sıklaştığını belirttiler ve bu olayların büyük çoğunluğunda ‘Gürcü izi’ olduğunun tespit edildiğini kaydettiler.

 

Gürcistan tarafı ise 4 Mart’ta gerçekleştirilen Ganmuhuri kontrol noktasına düzenlenen saldırıyı gündeme getirdiklerini, ancak Abhazya temsilcilerinin bu saldırıyı kesinlikle reddettiğini kaydetti.

 

Taraflar bir sonraki görüşmenin 24 Nisanda yapılması konusunda anlaştılar. 29 Şubat’ta yapılan bir önceki görüşmede taraflar Abhazya Devlet Başkanı Ankvab’a düzenlenen saldırıyı görüştü. Bu görüşmede Abhazya heyeti gözaltına alınan Abhazya vatandaşları konusunu gündeme getirirken, Gürcistan tarafı da Abhazya’da papaz İone’nin gözaltına alınışı ve Gal’de bir gencin dövülmesi olaylarını gündeme getirdi.

 

Abhazya, Gürcistan, Rusya, AB ve BM temsilcilerinin katılımı ile Gal’de beşli görüşmeler yapılması, Cenevre görüşmelerinin 1 Temmuz 2009’da yapılan altıncı ayağında kararlaştırıldı. Cenevre görüşmeleri Ağustos 2008 savaşından itibaren yapılıyor. KU/ÖZ/YA