Abhazlar Putin’e müteşekkir

Sohum/Ajans Kafkas – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Abhazya ve Güney Osetya ile ilişkilerin geliştirilmesi ve resmi hüviyet kazandırılması talimatı Abhazya’da memnuniyet ve minnetle karşılık buldu.

Abhazya’daki bağımsız televizyon kanalı Abaza-Tv’nin konuyla ilgili programında konuşan ‘Birleşik Abhazya’ hareketi yönetim kurulu üyesi Nugzar Agırba "Rusya hükümetine Abhazya ve Güney Osetya ile karşılıklı ilişkilerin düzene konulmasıyla ligili talimat konusunda sadece şükran ve Devlet Başkanı Putin’e hayranlık ifade edilebilir" dedi.

Putin’e “Bir kez daha dünyaya en gerekli şeyleri, en cesurca siyasi süreçleri gerçekleştirme özelliğinde olduğunu gösterdi” övgüsünü dizen Agırba, yeni açılımı şöyle değerlendirdi: “Kesinlikle bu karar cumhuriyeti dünyaya ve bağımsızlığa yaklaştıracak. Bu bölgede istikrar garantisi." Yeni süreçte ekonomik kalkınmanın hızlanacağını ve halkın refah düzeyinin artacağını belirten Agırba’ya göre daha cazibeli bir hal alan Abhazya’ya yeni bir dönüş süreci başlıyor.

Muhalefetteki Abhazya Milli Birlik Forumu’nun eş başkanı Astamur Taniya da Putin’in talimatının Rusya Federasyonu bakanlıkları ve müdürlükleri ile Abhazya cumhuriyeti yönetim organları arasında karşılıklı ilişkiyi düzene koyacak Rus hükümetinden gelen ilk belge olduğunu belirterek “Bu belge çok önemli. Rusya, Abhazya ile geniş işbirliğini yasallaştırma yolunda ilerliyor” dedi.

Abhazya Ekonomi Gelişim Partisi Başkanı Beslan Butba da, Putin’in talimatı için ‘adil’ nitelemesi yapıp ekledi: Boris Yeltsin hükümeti bir şey yapmadı. Putin yönetimi ise 8 yıldır siyasetteki ve ekonomideki tıkanıklıkları eşeledi, Abhazya ambargosunu kaldırdı ve güvence verdi.”

Rusya’nın önceki yönetimin hantallığından dolayı özür dilemekle kalmayıp girişimlerde bulunduğunu belirten Butba, “Abhazya ve Güney Osetya hakkındaki talimatı hükümete, kısa bir süre sonra o hükümetin başına geçecek Putin’in vermiş olması ilginç. Göreve geldikten sonra bu talimatını düzenli ve şeffaf olarak yerine getirmesini umut ediyoruz” dedi.

APSNPRS/ÖZ/FT