‘ABD dahil çıkarımıza uyanla işbirliği yaparız’

Sohum/Ajans Kafkas – Rusya Abhazya ile askeri ve ekonomik alanda işbirliğini pekiştirirken Sohum yönetimi ‘Moskova ile ilişkiler öncelikli olsa da tüm ülkelerle işbirliğine açığız’ mesajı veriyor.

Abhazya Parlamento Başkanı Nugzar Aşuba, “Birçok problemimizin, özellikle güvenlik meselesinin çözümünde bize yardım eden Rusya Federasyonu ile sıkı ilişkiler istiyoruz” dedi. Bununla birlikte diğer devletlerle de işbirliğini geliştirmeyi hedeflediklerini belirten Aşuba “Binlerce Abhaz’ın yaşadığı Türkiye ile işbirliğimizi geliştireceğiz. Aynı zamanda Abhazya’nın menfaatlerine uygun olması halinde Amerika Birleşik Devletleri ve daha başka ülkelerle de işbirliğini geliştireceğiz. Abhazya’nın dost çevresi her geçen yıl artıyor. Bunlar arasında Avrupa ülkeleri, Latin Amerika, Güney-Doğu Asya ülkeleri de bulunuyor” diye konuştu.

“Şu anda özellikle Gürcistan olmak üzere muhaliflerimize karşı bize destek veren ve tampon bölgede görev Rus barış askerleridir" diyerek Rusya ile ilişkilerin neden öncelikli olduğuna izahat getiren Aşuba, Abhazya yönetiminin farklı dünyalara açılma politikasının da ülke halkının menfaatlerine uygun  düştüğünün altını çizdi. YUG/ÖZ/FT