ABD, AB ve AKPM Abhazya’daki seçimleri tanımadı

Sohum/Ajans Kafkas – ABD, AB ve AKPM Abhazya’ya yapılan parlamento seçimlerini tanımadığını açıkladı, Ancak çeşitli gözlemci ve uzmanlar seçimlerin yasal çerçeve içinde gerçekleştiğini ve Abhazya devletinin egemenliğini güçlendirdiğini belirtiyorlar.
Abhazya’da 35 milletvekilliği için 148 adayın yarıştığı parlamento seçimleri 10 Mart’ta yapıldı. İlk turda 13 aday yeterli oy oranına ulaşarak milletvekili seçildi, kalan sandalyeler için ikinci tur seçimler 24 Mart’ta yapılacak ve seçim bölgelerinde en fazla oyu iki aday birbirleriyle yarışacaklar. Ancak Sohum’un 1. seçim bölgesinde seçmen katılımı yüzde 25 barajının altında kaldığı için iki ay sonra yeniden seçim yapılacak. 21 numaralı seçim bölgesiyle ilgili ise henüz bir karar alınmadı.
 

12 Mart’ta ABD dışişleri bakanlığı temsilcisi Mark Toner yaptığı açıklamada, ABD’nin Abhazya’daki parlamento seçimlerini tanımadığını açıkladı.

Avrupa Birliğinin seçimleri tanımadığını belirten açıklaması ise Gürcistan’daki AB temsilciliğinden yapıldı. Açıklamada Abhazya’daki parlamento seçimlerinin yasal kabul edilmediği ve AB’nin Gürcistan’ın egemenlik ve toprak bütünlüğünü kararlı bir şekilde desteklediği kaydediliyor.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi raportörleri de Abhazya’da yapılan parlamento seçimleri ve Güney Osetya’da yapılacak devlet başkanlığı seçimlerini yasal olarak tanımadıklarını açıkladı. KU/ÖZ/YA