Nino Burcanadze devlet başkanlığına aday

Tiflis –  Gürcistan’ın eski parlamento başkanı Nino Burcanadze devlet başkanlığına aday oluyor.

 

‘Demokratik Hareket-Birleşik Gürcistan’ partisi lideri, 2001-2008 dönemi parlamento başkanı Nino Burcanadze, Ekim 2013’de yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıkladı.

 

Burcanadze’yi ‘Halk Meclisi’ sivil toplum örgütü aday gösterdi. 20 Mayıs’ta yapılan istişareler sonucunda Nino Burcanadze’nin adaylığı Halk Meclisi tarafından desteklendi. Sivil toplum örgütü adına Burcanadze’nin adaylık başvurusunu yapan tanınmış Gürcü satranççı ve Halk Meclisi üyesi Nonna Gaprindaşvili, “Burcanadze’nin devlet başkanlığı için en iyi aday olduğunu düşünüyoruz, üst düzey siyaset tecrübesine ve halk desteğine sahip bir isim” dedi.

 

Uzmanlar Burcanadze’nin başkanlık şansının zayıf olduğunu belirtiyor. Kafkasya Barış, Demokrasi ve Kalkınma enstitüsü başkanı Biya Nodiya, Burcanadze’nin seçimleri kazanma ihtimali olmadığını ifade etti. Uluslararası Araştırmalar ve Güvenlik Merkezi Başkanı Nikoloz Çitadze de Burcanadze’nin ancak yüzde 2-3 oranında oy alabileceğini, Gürcistan Hayali ve Milli Birlik Hareketi tarafından gösterilen adaylar karşısında şansı olmadığını düşünüyor.

 

11 Mayısta Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanişvili hükümeti oluşturan Gürcistan Hayali’nin devlet başkanı adayının Eğitim Bakanı Georgi Margvelaşvili olduğunu açıkladı. Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili’nin başında bulunduğu Milli Birlik Hareketinin ise adayını bu ay sonunda açıklayacağı belirtiliyor.

 

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas