Tiyatrocular Vladikavkaz’da buluştu

Vladikavkaz/Ajans Kafkas – Kuzey Osetya’nın başkenti Vladikavkaz’da Kuzey Kafkas cumhuriyetleri arasında ikincisi düzenlenen milli tiyatro forumu dün başladı.

Rusya ve Kuzey Osetya Tiyatrocular Birliği’nin inisiyatifi ile gerçekleştirilen foruma Kuzey Osetya Kültür Bakanlığı da destek oluyor.

Kuzey Osetya Kültür Bakanlığı Basın Sekreteri Zalina Abayeva’nın verdiği bilgilere göre, foruma Abhazya, Adıgey, Çeçenya, Kabardey-Balkar, İnguşetya, Dağıstan, Güney Osetya’dan yönetmenler katılıyor.

Abayeva, "Ülkemizden seminere 17 yerli tiyatro yönetmeni katılacak. Dört gün sürecek forumda milli dramaturji gelişim perspektifleri ve var olan problemler müzakere edilecek" dedi. Abayeva, forumun Kafkasya halklarının kendi dillerinde modern ama milli yeni piyeslerin ortaya çıkmasında etkili olmasını beklediklerini kaydetti. Abayeva "Sanat forumunu organize edenler yapılan seminerlerin tiyatrocuların uzmanlık düzeyini yükseltmeye vesile olacağına inanıyor. Forum çerçevesinde Osetçe ve Rusça tiyatrolar da izlenecek ve incelenecek. Bu program Kuzey Osetya’da ilan edilen Kültür Yılı çerçevesinde yapılan çalışmaların sonuncusu" dedi. RE/ÖZ/FT