‘Putinka’dan sonra ‘Medvedka’

Moskova – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in halef olarak gösterdiği Gazprom şefi ve Başbakan Birinci Yardımcısı Dmitri Medvedev şimdiden markalaşıyor.

‘Çocuk-yüzlü’, ‘uysal’ ve Putin’in gölgesinde’ yakıştırmalarıyla fazla karizmatik bulunmasa da Medvedev’in isim hakkını almak için Rus firmalar kuyruğa girdi. Ekonomi gazetesi Vedomosti’nin haberine göre, Inso-energo adlı şirket alkollü ve alkolsüz içeceklerin yanı sıra şekerlemelerde kullanmak üzere ‘Çar-medved’, ‘Medvedka’ ve ‘Medvedevka’ isimleri için başvuruda bulundu. Bir başka şirket de Putin’in ilk adı Vladimir’den de esinlenerek ‘Volodya ve Medvedi’yi marka olarak kullanmak istiyor. İsmin doğrudan kullanılması için kişinin izni şart. Ayrıca telif hakları devreye girdiğinden ödeme de gerekiyor. Firmalar bu engelleri aşmak için de Medvedev ismi üzerinde ufak değişiklikler yaparak başvuruda bulunuyor.

Rusya’da Putinka votkası, en az esin kaynağı Putin kadar popüler. Marka ajansı BrandLab’ın başkanı Aleksander Yeremenko’nun, "Putin her zaman en güçlü siyasi figür olarak kalacak ve ‘Putinka’ da Medvedevka’dan daha iyi satmaya devam edecek" diyor. Yani Medvedev’in adını alacak içki de kendisi gibi Putin’in gölgesinde kalmaya mahkûm olacak.