Putin’in Kremlin’de kalması için Rus cinliği

Moskova – Rusya’da 2 Aralık Duma seçimleri için oy verme işlemi ülkenin uzakdoğu bölgesi ve kırsal kesimlerindeki askerler arasında başlarken, vekil adayı olan Vladimir Putin’in marttaki devlet başkanlığı seçimine üçüncü kez girebilmesi için Moskova’da yeni cinlikler düşünülüyor.

Anayasa gereği üçüncü kez başkan adayı olamayan Putin’in yakınındaki lobiciler, başkanın yasal delikleri aşması için yeni yollar öneriyor. Yeni senaryoya göre, Putin eğer ikinci dönem görev süresi bitmeden istifa ederse, 2 Mart 2008’deki başkanlık seçiminde yeniden yarışabilir. Rus iş aleminin en büyük lobi grubunun başındaki Aleksander Sokhin, Itogi dergisine şu açıklamayı yaptı: "Putin’in 2008 seçiminde aday olması çok mümkün. Bunun için anayasa değişikliğine de gerek yok. Yasalardaki boşluklar yerinde duruyor."

Federal bir yasa "başkanlık dönemi bitmeden görevi bırakan kişi başkanlık seçimlerine aday olarak katılamaz" diyor. Boşluk da burada ortaya çıkıyor. Zira yasa, başkanın görevi erken bırakmasına bağlı olarak yapılmayan seçimlere katılması konusunda başkana sınırlama getirmiyor. Mart seçimleri önceden planlanmış bir seçim. Yeni senaryo, Putin’in haftalar olarak ifade edilen bir zaman dilim sonrası eski görevine dönmesini öngörüyor. Rus anayasasına göre, aynı kişi devlet başkanlığı makamını arka arkaya iki dönemden fazla işgal edemiyor.

Putin daha önce gelecek yıl görevi bırakacağını ve başkalarının almasına izin vereceğini söylemişti. Kremlin sözcüsü, bu durumun değişmediğini söylüyor. Ancak, Kremlin’deki kaynaklar, Putin’in çevresinin başkanlığa tekrar aday olabilmesi için yasal boşluklardan faydalanmaya çalışacağını kaydediyor.

Bu senaryoya göre, Putin bu ay olabildiğince erken istifa ettiğini duyuracak. Başbakan Viktor Zubkov, bu süreçte geçici olarak devlet başkanı olacak ve Putin de Mart 2008’de yapılacak başkanlık seçimlerinde boy gösterecek. Putin’in yerine olası bir haleften söz edilmemesi ve Rus liderin ‘başbakan olabilirim, manevi lider olabilirim’ gibi ifadeleri bu iddiaları güçlendiriyor.

Uzmanlar, Putin’in yeni bir başkana yol verip, yüzünü 2012’de ya da daha yakın zamanda olacak seçimlere dönebileceğini gibi senaryolar da üretiyor. Bir başka seçenek de, istifa edip nüfuzunu başbakanlık gibi başka yollardan sürdürmesi. Putin, resmi olarak açıklandığı gibi başkanlık seçiminden sonra istifa ederse, bu 26 Kasım’da olacak.

Putin silip süpürüyor

Bu arada anketler Putin’in aday olduğu Birleşik Rusya Partisi’nin sandığı silip süpürdüğünü gösteriyor. Buna göre Birleşik Rusya oyların yüzde 67’sini alıyor. Rakip partilerden hiçbirinin ise yüzde 7 oranını geçemeyeceği öngörülüyor. Kremlin yanlısı ikinci blok Adil Rusya yüzde 4, Kremlin karşıtı iki liberal parti hem Yabloko hem de SPS, yüzde 3’ün altında kalacak. Seçimlere katılım oranının ise yüzde 63 olması bekleniyor.

AGİT’ten posta

Rus genel seçimlerini izlemesi yılan hikayesine dönüşen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği (AGİT) ise Moskova’nın bazı gözlemcilerine vize zorlukları çıkarmasının ardından seçim gözlemciliği planlarını bir kenara attığını açıkladı. Moskova da, ‘AGİT’in boykot kararını dramatize etmiyoruz. Seçimler bizim egemenlik hakkımızın alanına giriyor" yanıtını verdi. (Ajans Kafkas)