Prigorodnili İnguşlar sürgünü andı

Moskova/Magas- Ajans Kafkas – İnguşlar, Prigorodni bölgesinde Osetlerle yaşanan çatışmaların ardından topraklarından uzaklaşmalarının 15. yıl dönümü farklı etkinliklerle andı.

27 Ekim’de Moskova’da Lübyanskaya meydanında bir gösteri yapılırken 29 Ekim’de de İnguşetya’da Toplum İlişkileri ve Milli Politika Bakanlığı’nda bir seminerle Oset-İnguş sorunu ele alındı. 31 Ekim’de de yine Moskova’da Saharov Müzesi’nde anma gecesi tertip edildi.

 

Lübyanskaya meydanındaki gösteride İnguşların hala geri dönemediği hatırlatılırken halihazırda devam eden baskı politikaları, yargısız infaz, adam kaçırma ve işkence olayları protesto edildi. 29 Ekim’de İnguşetya Toplum İlişkileri ve Milli Politika Bakanlığı’nda düzenlenen seminerde ise 1992’de Kuzey Osetya’nın Prigorodni bölgesinde yaşanan çatışmalarda yaklaşık 500 İnguş’un öldüğü, 873 kişinin kaybolduğu, bölgedeki 15 köyden 13’ünün yok edildiği, 60 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı belirtildi.

Konuşmacılar İnguşların 15 yıldır evlerine dönmeleri için yönetimin uygun şartları oluşturmadığını kaydetti. Seminerin sorunda İnguşların yaşadıkları sorunların Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bildirilmesi kararı alındı. Resmi bilgilere göre İnguşetya’da Prigorodni bölgesinden gelmiş yaklaşık 18 bin mülteci yaşıyor.

Olayların patlak verdiği 31 Ekim 1992 tarihinin 15. yıl dönümü dolayısıyla Çarşamba akşamı Moskova’daki Saharov Müzesi’nde Naslediye adlı İnguş gençlik örgütü bir anma gecesi düzenledi.  KU/ÖZ/FT