Mülteciye Olimpiyat sürgünü

Soçi/Ajans Kafkas – Soçi’de 2014 yapılacak Kış Olimpiyat Oyunları için yürütülen inşaat furyası zayıf ve güçsüzleri ezip geçiyor. Yeni inşaatlar için Goluboya caddesinde yıkılacak iki binada barınan Abhazya’dan gelmiş 22 Gürcü aile tahliye edildi.

23 Ekim’den itibaren evlerden çıkartılan mülteciler geçici olarak Neva turizm merkezine yerleştirildi. Ancak Neva’ya adeta hapsedilen, gelecek garantisi olmayan mülteciler duruma isyan edip tazminat talebiyle açlık grevine başladı. Mültecilerin turistik merkezde konaklama giderlerinin inşaatı yapan firma tarafından karşılanacağı sözü verilmişti.

 

Tahliye operasyonu Adler mahkemesinin 19 Ekim’de evlerin tapuları olmadığı gerekçesiyle yıkıma geçit verip, mültecilerin çıkartılmasına hükmetmesinin ardından gerçekleşti. Yıkılan binaların yerine ise otel, eğlence merkezi ve yat kulübü inşa edilecek. Soçi’de mülteciler dışında da ellerinde tapusu olmayan ya da tescil sorunları yaşayan insanlar da gayrimenkullerinden olma korkusu yaşıyor.

1992-1993 Gürcü-Abhaz savaşı sırasında Abhazya’yı terk eden mülteciler, 1998’de kaldıkları kamplardan Soçi civarındaki yarı yıkılmış evlere yerleştirilmişti. Rusya vatandaşlığı aldıkları halde kanuni olarak konut sahibi olamadılar.

Turistik merkeze yerleştirilmelerinin üzerinden birkaç gün geçmeden mülteciler, kalabilecekleri alternatif yer gösterilmesini veya ev kiralayabilmek için tazminat ödenmesini isteyerek açlık grevine başladı. Mülteciler Neva’da zorla tutulduklarını belirtti.

Açlık grevindeki mültecilerden Tatyana Krasova, az bir para teklif edildiğini ve bununla merkezden ayrılmalarına müsaade edildiğini söyledi. Bir başka mülteci, "Bugün çıkmak ve yiyecek bir şeyler almak istedim, çünkü yiyecek durumumuz kötü. Güvenlik çıkmama müsaade etmedi. Halbuki daha önceden burada güvenlik yoktu. Burada hiçbir yerde su ısıtılmıyor. Sadece dışarıda soğuk su musluğu var. Yıkanmak mümkün değil" dedi. Bir emniyet yetkilisi ise “Madem ki çıkmalarına izin verilmiyor ve zorla tutuluyorlar neden polise şikayette bulunmuyorlar” dedi. KU/NVYG/ÖZ/FT