KÇ parlamentosu Putin’e mikrofon

Çerkesk/Ajans Kafkas – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2 Aralık Duma seçimlerine milletvekili adayı olarak giriyor olması nedeniyle akla ziyan gelişmeler yaşanıyor. Kremlin tarafından el altından organize ettirilen Putin’i ‘milli lider’ ilan etme gösterileri eksik olmazken, Karaçay-Çerkes Parlamentosu da teamüllerin ötesine geçerek halkı Putin’e oy vermeye çağırdı.

Üstelik parlamentonun açıklamasıyla ilgili olarak sadece Komünist Partisi “İlgimiz yok” diye tepki gösterdi. Komünistler kamu kuruluşların seçim süreçlerine bu şekilde müdahil olmasının yasalara aykırı olduğunu vurguladı. Mecliste iktidardaki Birleşik Rusya, Liberal Demokrat Parti ve Rusya Vatanseverler Partisi’nin de koltuğu bulunuyor.

Karaçay-Çerkes Parlamentosu, insan hakları ihlalleri, yargısız infazlar, Çeçenya’da soykırıma varan sivil katliamlar nedeniyle insan hakları örgütlerinin nazarında sicili hayli kabarık olan Putin’e şu övgüleri dizdi:

“Tarihimizde ilk kez en çok önem verilen konu, idealler ve amaçlar değil insan hakları oldu. Demokratik özgürlükler ve vatandaşların menfaatlerine öncelik tanındı, sivil toplumun gelişmesi konusunda önemli adımlar atıldı, barış, milli uzlaşı ve ülkenin manevi dirilişi sağlamlaştırıldı. Son yedi yılda sosyo-ekonomik, politik ve kültürel alanda önemli gelişmeler görüldü. Üretim istikrarlı şekilde büyüdü, milli projeler gerçekleştirildi. Demografik durumun iyileştirilmesi için etkili önlemler alındı. Karaçay-Çerkes halkı, bu gelişmeleri Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bağlıyor. Karaçay-Çerkesliler Putin’e inanıyor ve onu iç ve dış politikasında tamamen destekliyor."

KU/ÖZ/FT