Kanokov Duma’ya gitmiyor

Nalçik/Ajans Kafkas – Kabardey-Balkar Devlet Başkanı Arsen Kanokov, 2 Aralık seçimlerinde kazandığı Duma üyeliğini bir başkasına devrediyor.

Kanokov, Rusya Federasyonu Merkez Seçim Komisyonu’na bir dilekçe göndererek milletvekilliğini Kabardey-Balkar devlet başkanlığı görevini sürdürüyor olması nedeniyle kabul edemeyeceğini bildirdi.

Kanokov’un milletvekilliğini reddetmesiyle Kabardey-Balkar’da Birleşik Rusya Parti listesinde dördüncü sıradan seçimlere katılmış olan Adalbi Şhagoşev milletvekilli olacak. Rusya seçim sisteminde vekilliği kazananların Duma’ya gitme zorunluluğu yok. Eğer seçilen gitmek istemezse parti listesinden sıradaki aday otomatik olarak vekil seçiliyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de aynı şekilde mayısa kadar Kremlin’de oturacağı için sırasını bir başka adaya devretti.

Kabardey-Balkar’ı Duma’da geçen dönem bütçe komite başkanı olan Petigorsklu Yuri Vasilyev, daha önce iki kez Duma üyeliği yapmış akademisyen Mikhail Zalihavno ve Adalbiy Şhagoşev temsil edecek.  

Seçim Komisyonu’na göre 2 Aralık seçimlerinde Kabardey-Balkarlı seçmenlerin yüzde 96,12’si Birleşik Rusya’ya oy vermişti. KU/ÖZ/FT