Kafkasya’nın yeni çarı eski casus Rapota

Moskova – Kremlin, Kuzey Kafkasya’ya ‘çar’ olarak ekonomi alanında derin tecrübesiyle tanınan eski casus Grigory Rapota’yı gönderiyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Kafkasya’daki temsilciliğine Rus dış istihbarat servisi SVR’nin eski başkan yardımcısı Rapota’yı atanacağını duyurdu.

Putin’in Kuzey Kafkasya temsilcisi Dmitri Kozak geçen ay Moskova’daki hükümet değişiklikleri kapsamında bölgesel kalkınma bakanı olmuştu. Eski casus Rapota hâlihazırda Rusya, Beyaz Rusya, Kırgızistan, Tacikistan ve Kazakistan arasında ekonomik birliği temsil eden Avrasya Ekonomik Topluluğu’nun genel sekreterliğini yürütüyor.

Putin, Kozak’ın halefine “Grigory Rapota çok iyi ve etkili çalışmalar yürütüyor, Avrasya Ekonomik Topluluğu’nda onun çabaları sonucu olumlu sonuçlar elde ettik” övgüsünü yaptı.

Kısa bir süre Güvenlik Konseyi sekreterliği yapmış olan Rapota, 1994-1998 arası SVR başkan yardımcısıydı. 1998-1999’da Rusya’nın eski silah ihracat ajansı Rosvooruzheniye’nin başkan yardımcılığı görevini üstlenen Rapota, daha sonra ticaret bakan yardımcısı, endüstri bakan yardımcısı ve enerji bakanı olmuştu. Rapota Avrasya Ekonomik Topluluğu sekreterliğini ise 2001’den beri sürdürüyor. (Ajans Kafkas)