Kafkasya’daki kontrollere karşı hukuk savaşı

Nalçik/Ajans Kafkas – Kuzey Kafkasya’da Rusya Federal İçişleri Bakanlığı’nın 1995’ten bu yana kurduğu kontrol noktalarına karşı hukuk savaşı veriliyor.

Kabardey-Balkarlı İlyas Timişev, kontrol noktalarına karşı Moskova’da kaybettiği davayı Strasbourg’a götürmeye hazırlanıyor.

Timişev, insanların özgürce seyahat haklarını sınırlayan kontrol noktalarının anayasaya aykırı olduğunu belirterek, Moskova’daki Zamoskvoretski mahkemesinde dava açmıştı. Timişev dilekçesinde, Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı’nın Ocak 1995’den itibaren Çeçenya, İnguşetya, Kuzey Osetya ve Kabardey Balkar’da oluşturmaya başladığı federal kontrol noktalarıyla anayasal haklarının sistematik olarak ihlal ettiğini kaydetmişti. Timişev, geçici olarak yaşadığı Kabardey-Balkar’ın başkenti Nalçik’ten Çeçenya’nın başkenti Caharkale’ye ulaşmak için 7-8 kontrol noktasından geçmesi gerektiğini hatırlatarak, “Her noktada polislere veya askerlere belgelerimi göstermek zorunda kalıyorum. Bu tür kontroller ülkemde özgürce hareket etme hakkımı çiğniyor ve beni zanlı durumuna düşürüyor” demişti.

İçişleri Bakanlığı temsilcisi ise Kuzey Kafkasya’da kontrol noktalarının vatandaşların haklarını ihlal etmediği, bunların bölgedeki kriminal duruma bağlı olarak oluşturulduğu savunmasını yaptı. Sonuç olarak mahkeme Timişev’i talebini yeterince delil göstermediği gerekçesiyle haklı bulmadı. Mahkeme ayrıca İçişleri Bakanlığı’nın vatandaşların güvenlik ve sağlığı açısından kontrolleri artırma hakkına sahip olduğunu kaydetti.

Timişev ise yılmayıp mahkemenin kararını üst mahkemede temyize götürdü. Ancak üst mahkeme yerel mahkemenin kararını yerinde bulunca Timişev bu kez davasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşımaya karar verdi. KU/ÖZ/FT