Duma, başkanlık seçimlerini iptal etmenin yolunu açtı

Moskova/Ajans Kafkas – Duma, bölge yönetimlerine başkanlık için doğrudan seçim ya da parlamento seçimi arasında tercih yapma imkanı veren kanun tasarısını kabul etti.

Rusya Federasyonunda federal birimlerinin (Cumhuriyet, Kray vd.) başkanları uzun bir süredir atama ile göreve geliyor. Geçtiğimiz yıl bölge yöneticilerin doğrudan halk seçimi ile göreve gelmesi için kanun değişikliği yapılmıştı. Yeni kabul edilen tasarı ise federal birimlerde seçim yapılması zorunluluğunu kaldırıyor. Buna göre her bölge, doğrudan seçim ya da milletvekillerinin seçimi arasında tercih yapacak.

 

Birleşik Rusya Parti grubu başkanı Vladimir Vasilyev, oylamanın yapıldığı parlamento oturumunda, tasarının hazırlanmasında Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri başkanlarının başvurularının göz önünde bulundurulduğunu söyledi.

 

Duma’daki tüm parti gruplarının desteğini alan kanun tasarısı milletvekillerine, Birleşik Rusya partisinden, eski Dağıstan başbakan yardımcısı Rizvan Kurbanov tarafından sunuldu.

 

Duma’da 23 Ocakta yapılan görüşmeden bir gün önce İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov, doğrudan seçimlerinin iptal edilmesi ve atama sistemine devam edilmesi yönündeki görüşlerini açıklamıştı. KU/ÖZ/YA