Dağıstanlı vekile suikast

Mahaçkale – Çeçenya’da Rus işgaline karşı savaşa katılmış ve hem güvenlik güçleri hem direnişçilerle sıra dışı ilişkileri nedeniyle kimliğine dair spekülasyonların olageldiği Dağıstanlı milletvekili Gazimagomed Magomedov suikasta kurban gitti.

Güvenlik güçlerinin verdiği bilgilere göre 36 yaşındaki Magomedov dün gece Untsukul bölgesinde yer alan İmam Şamil’in köyü Gimri’de vurularak öldürüldü.

Misafir olarak konakladığı arkadaşının evinden gece yarısı dışarı çağrılması üzerine avluya çıktığı sırada saldırıya uğraşan Dağıstanlı siyasetçinin vücuduna bazı kaynaklara göre 4 bazılarına göre 14 kurşun isabet etti.

Dağıstan İçişleri kaynakları saldırının Gimri bölgesinde aktif silahlı örgüt lideri İbrahim Gacidadayev’le bağlantılı olabileceğini öne sürdü.

1 Aralık’ta yani Duma seçimlerinin arifesinde Şamilkale köyünde Magomedov’un da evinin bulunduğu beş katlı bir binanın merdivenlerinde 2 kg TNT dolu bir çanta bulunmuş, olay suikast girişimi olarak değerlendirilmişti.

90’lı yılların başında Gazimagomed’in ‘Dağıstan İslam Cemaati’ kurucularından Bagautdin Magomedov’la yakın mücadele arkadaşı olduğu söyleniyor. Rus istihbaratı, Gazimagomed’in 1999’da Çeçenya’dan bir grubun Dağıstanlılarla birlikte Dağıstan’da iki köyde şeriat ilan edip federal güçlere meydan okuması olayında da yer aldığını iddia ediyor. Malum bu olay, Rusya’nın ikinci kez Çeçenya’yı işgal ederken öne sürdüğü gerekçelerden biriydi.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü temsilcisi Hollandalı Aryan Erkel’in 2002’de Dağıstan’da kaçırılmasından da Magomedov’un adamları sorumlu tutulmuştu. Erkel, 2004’te 1 milyon avro fidye ile serbest bırakılmıştı. (Ajans Kafkas)