Beslan’ın Sesi’ne ‘aşırılıkçı’ suçlaması!

Nazran/Ajans Kafkas – Kuzey Osetya’nın Beslan köyünde 2004’te federal güçlerin müdahalesiyle korkunç bir trajediyle biten rehine eyleminin ardından gerçeklerin ortaya çıkarılması için kurulan Beslan’ın Sesi aldı sivil örgüt yargı cenderesi altında.

Mağdurların sesi olup devleti Beslan gerçeğini örtbas etmekle suçladığı için şimşekleri üzerine çeken örgüt, ‘aşırılıkçı’ olarak damgalanıp ‘yasadışı örgüt’ kapsamına alınmak isteniyor.

Bununla ilgili adım ise komşu cumhuriyet İnguşetya’dan geldi. Nazran savcılığı Beslan’ın Sesi’ne aşırılıkçılık suçlamasıyla dava açtı.

Örgütün eş-başkanı Ella Kesayeva, dava dosyasının kendisine ulaştığını belirterek, "Savcı Bay Auşev Aralık 2006’daki internette çıkan yayınlarımız üzerine bizi aşırılıkçılıkla suçluyor. Ona göre biz Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i 2004’te Beslan’da 1 Nolu Okul’da rehine eylemini gerçekleştiren teröristlerle suç ortağı olmakla suçlamışız. Biz o dönem yayımlanan makalemizde Amerikan Kongresi ve Başkan George W. Bush’tan Beslan trajedisiyle ilgili objektif bir soruşturma yapılması için yardım istemiştik. Yayınlarımızda aşırılıkçı bir açıklama yok. Örgütümüz Kuzey Osetya topraklarında kurulu. Haliyle iddialar burada incelenmeli. Biz bununla bağlantılı olarak Kuzey Osetya savcısı German Ştadler ve Rusya Federasyonu Başkanı’nın güney federal bölgeler temsilciliğine mektup gönderdik" dedi. RE/FT