Abazin bölgesinin ilk yönetimi iş başı yaptı

Çerkesk/Ajans Kafkas – Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nde oluşturulan Abazin Bölgesi’nin ilk yönetimi 2 Aralık’taki seçimde belirlendikten sonra göreve başladı.

Seçimde, atamayla bölgenin geçiş dönemi başkanlığını yürüten Veli Yevgamukov’un yüzde 35.7’lik oyuna karşı yüzde 50.8 oyla birinci gelen Çerkesk’teki Vodokanal kuruluşunun eski genel müdür yardımcısı Murat Ozov, dün Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş ve Karaçay-Çerkes Devlet Başkanı Mustafa Batdıyev’in de katıldığı törende yemin ederek iş başı yaptı.

Törende konuşan Bagapş “Abazin milli bölgesinin kurulması kesinlikle önemli bir olay. Ama en önemlisi, bölgeyi ayağa kaldırmak, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimi için her şeyi yapmaktır" dedi. Batdıyev de, Bagapş’a Abazin Bölgesi’nin kurulması konusunda müzakere ve karar sürecinde göstermiş olduğu aktif katılımlarından ötürü teşekkür etti. Her iki lider, Abazin Bölgesi’nin gelişimi konusunda azami destek sözü verdi.

Seçimde, 2005’de yapılan referandumun ardından beş bölgenin birleştirilmesiyle 2006’da kurulan 15 bin nüfuslu Abazin Bölgesi’nin 15 üyeli yerel meclis de belirlendi.

Bagapş ve Batdıyev, ayrıca başkent Çerkesk’te sosyal ve ekonomik alanlarda işbirliğini geliştirmenin yollarını görüştü. Her iki ülkenin nişan verme merasimleri de gerçekleşti. Bagapş, Karaçay-Çerkes’in tanınmış devlet ve toplum adamı Umar Timirov’a, Gürcü-Abhaz savaşı sırasında Abhazya’ya desteklerinden ötürü ‘Ahdz-apşa’ nişanını verdi. Karaçay-Çerkes de Timirov’a devlet başkanı madalyası, Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Sergey Mironov’a ‘onursal diploması’ ödülü verdi. APSNPRS/KU/ÖZ/FT