‘450 gönüllü katılım değil köle bayramı’

Maykop/Ajans Kafkas – Adıgey Sambo Federasyonu Başkanı Arambiy Hapay Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkes ve Adıgey’in Rusya’ya gönüllü girişi iddiası üzerine temellendirilen 450. yıl kutlamalarını delilik ve köle bayramı olarak niteledi.

Adıgey’deki törenlere birçoğunun katılmaya zorlandığını öne süren Hapay, Nart Press’e demecinde, "Emir şeklinde bir kâğıt geliyor ve kutlamalara kaç ‘kölenin’ katılması gerektiği gösteriliyor" ifadelerini kullandı.

"Bu delilik, bunu başka bir şekilde adlandırmak mümkün değil" diyen Hapay "Gazetede yazdıkları hakkında yazarları ile konuşulduğunda söyledikleri yazdıklarından tamamen başka. Eğer onlar inandıklarını yazsaydı daha normal bir durum olurdu. Burada şunu görüyoruz, kişi inanmıyor ama sadece hoş görünmek için yazıyor. Elbette bu çok alçakça ve korkunç, özellikle de biz Adıgeler için" diye konuştu.

Hapay kutlamalar çerçevesinde verilen madalyaları da eleştirdi: "Diğer bir çokları gibi ben de Birleşik Rusya partisinden Rusya Federasyonu Devlet Duma Adıgey Milletvekili Andrey Vorobyev’e Adıgey’in en üst nişanı verildiğine şaşırmış ve öfkelenmiştim. Zamanında Adıgey’de bir spor kompleksi inşa edileceğini söyleyen ve sözünü yerine getirmeyenlerin başında o vardı. Halen birçok kişi bana, vaat edilen spor kompleksinin neden inşa edilmediğini soruyor. Hiç kimse neden inşa edilmediğini açıklamadı ve  aldatmasından ötürü de özür dilemedi. Şimdi ise ‘Adıgey’in Şeref’ madalyası Krasnodar Kray Valisi Aleksandr Tkaçev ve Krasnodar Parlamento Başkanı Vladimir Beketov’a verildi. Ama Kazakların ‘kalkınmamış’ Kuban topraklarına geldiğini iddia eden, aynı zamanda Adıgeleri yok eden Çar ve takipçilerinin heykellerini diken kişiler onlar. Böyle bir şeyi patolojik olarak Adıgelerden nefret eden insanlar yapabilir.” ÖZ/FT