Kafkasya Emirliğinin Rus savaşçıları artıyor mu?

Şubat 2014’te öldürülen Buynaks Cemaati lideri Aleksey Paşentsev

Dağıstan’ın Kizilyurt bölgesindeki operasyonda öldürülen grup lideri Oleg Şalyapin, dikkatleri Kafkasya Emirliği’nin Rus üyelerine yöneltti.

Dağıstan’ın Kizilyurt bölgesindeki özel operasyonda öldürülenler arasında kimliği tespit edilenler arasında Rus Oleg Şalyapin’in de bulunması, Kafkasya’daki direnişçiler arasında Slav kökenlilerin sayısı hakkındaki tartışmaları hareketlendirdi.

25 Şubat’ta Kizilyurt’un Neçayevak, Sultan-Yangiyur, Çontaul ve Kirovaul köylerinde terörle mücadele operasyonu başlatıldı. Operasyon merkezi bilgilerine göre, yedi direnişçi öldürüldü. Bir özel birlik askeri öldü, bir asker de yaralandı. 2 Mart’ta operasyon sona erdirildi.

27 Şubat’ta Ulusal Terörle Mücadele Komitesi öldürülen kişilerden birinin, hakkında federal arama emri bulunan 1979 doğumlu Oleg Şalyapin olduğunu açıkladı. Daha sonra 31 yaşındaki Ali Magomeddibirov, Murad Abdulatipov ve Şamil Magomedgaziyev de teşhis edildi. Şalyapin ve Abdulatipov Temmuz 2014’de öldürülen Kizilyurt emniyet eski başkanı Aytemir Salimgereyev cinayetinden aranıyordu.

Kavkazki Uzel’e açıklamada bulunan Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü uzmanı Ahmet Yarlıkapov, Dağıstan’daki özel operasyonda öldürülenler arasında bir Rus’un bulunmasını Kafkasya’daki direnişçi gruplarının etnik gruplar üstü bir yapılanma olduğunun delili olduğunu belirtti.

Son yıllarda çok sayıda Slav kökenlinin İslam’a girdiğini vurgulayan Moskova Carnegi Merkezi bilim kurulu üyesi Aleksey Malaşenko, “Rusya genelinde Rusların imam ve vaiz olduğu çok örnek var. Bu durum, artık istisna arz etmeyen bir mahiyet kazandı” dedi

Gazeteci Orhan Cemal’in ifadesine göre, “Direnişçiler arasında Slavların yüzdesi oldukça yüksek”. Gazeteci Cemal, örnek olarak bir kaç yıl önceki ‘Buynaks cemaatini’ gösterdi. Cemal “Bu cemaatte yerli olarak sadece bir bombacı vardı, diğerlerinin tamamı Rus’tu” dedi.