Ahmednabiyev ödülleri sahiplerini buldu

2013 yılında öldürülen Dağıstanlı gazeteci Ahmednabi Ahmednabiyev onuruna verilen gazetecilik ödülleri sahiplerini buldu.

Ahmednabi Ahmednabiyev onuruna düzenlenen yarışmanın kazananları 13 Mart’ta Moskova’da Gazeteciler Evinde açıklandı. Yarışma jürisi Kafkasya’daki önemli sosyal problemleri aydınlatan 20 gazeteci tarafından yayınlanan 100’den fazla metni değerlendirdi.

Yapılan değerlendirmede en fazla oyu Elana Milaşina’nın Novoya Gazeta’da yayınlanan “Parmakların etrafında” başlıklı haberi aldı. Gazeteci bu yazısında RF Yüksek Mahkemesinin, Çeçen Süleyman Edigov davasıyla ilgili temyiz görüşmesini ve bu davanın bütün Rusya adalet sistemi için önemini anlatıyor.

Davaya bakan hakim Vahid Abubakarov, İçişleri Bakanlığından üst düzey bir ismin kendisine baskı yapmaya çalıştığını ve durumun kendisini tarafsızlıktan mahrum ettiği için bu davayla ilgili karar vermeyi reddettiğini açıkladı. Abubakarov ile görüşen gazeteci “Beraat kararı protesto anlamına gelecek, mahkumiyet kararı ise sipariş üzere verilmiş olacaktı” sözleriyle olayı özetliyor.

İkinciliği New Times’de yayınlanan “Gelenek kurbanları” makalesinin yazarı Zakir Magomedov aldı. Gazeteci bu makalesi ile çarpık ‘namus’ anlayışından dolayı kız kardeşlerini, kızlarını, yeğenlerini öldüren erkeklerin dokunulmazlığını gündeme taşıdı. Gazeteci bütün Dağıstanlı kadınların potansiyel kurban olduğuna işaret ediyor.

Meduza muhabiri İlya Azar “Kadirov insan haklarının anlamını bilmiyor” haberiyle üçüncülük ödülünü kazandı. İşkence Karşıtı Komite Başkanı İgor Kalyapin ile görüşen Azar, Çeçen lider Ramzan Kadirov ile Coharkale’de çalışan insan hakları savunucuları arasındaki anlaşmazlığı konu edinmişti.

Kavkazki Uzel’in üç muhabiri de jüri özel ödülüne layık görüldü. Azerbaycan’daki insan hakları savunucuları, gazeteciler ve aktivistlerin maruz kaldığı baskıları aydınlatan yazı serisi ile Faik Mecid, Kislovodsk imamı Kurman Ali Bayçorov davasını izleyen Magomed Tuayev ve Mardiros Demirciyan davasını anlatan Svetlana Kravçenko Ahmednabiyev özel ödülüne layık görüldü.

Ahmednabi Ahmednabiyev 9 Temmuz 2013’e Dağıstan’nın Semender köyünde, evinin 50 metre uzağında vurularak öldürüldü. Ahmednabi Kafkasya’nın en ‘sıcak’ bölgelerinden birinde, insan hakları ihlali, seçim hileleri, emniyet teşkilatının karıştığı suçlar, dindar vatandaşlara yönelik yasa dışı takibat, tarım arazilerin imara açılması, dağ köylerindeki vatandaşların problemleri gibi önemli konular üzerine yazıyordu.