Aguzarov: “Tskayev’in katilleri bulunacak!”

Kuzey Osetya Cumhuriyeti – Alanya’yı sarsan Tskayev cinayeti cumhurbaşkanını harakete geçirdi. KOC-Alanya Cumhurbaşkanı Tamerlan Aguzarov, güvenlik güçleri ve bölgedeki üst düzey bürokratlar ile bir toplantı yaptı.

İristonskiy polis karakolunda tutuklandıktan sonra ölesiye dövülen Tskayev, hastanede hayatını kaybedince, yakınları ve Kuzey Osetya halkı sokaklara döküldü. KOC-Alanya başkenti Vladikavkaz’da yürüyüş ve protesto eylemleri yapıldı. Tskayev’e şiddet uygulandığı suçlamalarını kabul etmeyen polis, önce olayı örtbas etmeye çalıştı. Tskayev’in kendine zarar verdiğini savunan polis yetkililerinin, Tskayev’i ambulansla hastaneye götürdükleri iddası da yalan çıktı. Ölesiye dövülen Tskayev polis karakolundan dışarıya atılmış ve yan mahallede mahalle sakinleri tarafından bulunmuştu. Mahalle sakinlerinin çağırdığı ambulansla hastaneye götürülen Tskayev, kendine gelemeden hayatını kaybetmişti.

indirTskayev, polisler tarafından, OMON birliğinde görev yapan bir polis ile tartıştığı ve polis memuruna ateş ederek öldürmeye teşebbüs ettiğinden dolayı tutklanmıştı. Saldırı sonrası hastaneye kaldırılan polis, tedavi gördüğü hastanede kendine geldikten sonra Tskyaev’in ona saldırdığını doğruladı. Tskayev’in ailesi ve yaralı polisin ailesi bir araya gelerek, bir kişinin yaralanması ve diğerinin ölümü ile biten çatışmanın aileler arası mesele olmadığını söyleyerek devletten gerekeni yapmasını talep ettiler.

KOC-Alanya Cumhurbaşkanın konağında toplanan KOC-Alanya Savcılık, Soruşturma Komitesi ve Polis üst düzey yöneticileri cumhurbaşkanı Tamerlan Aguzarov’dan olayı titizlikle araştırmaları talimatını aldı. Cumhurbaşkanlıkta yapılan toplantı sonrası Kuzey Osetya Cumhuriyeti Polis teşkilatı yaptığı açıklamada, Tskayev’e şiddet uygulayan polislerin açığa alındığını duyurdu. Soruşturma Komitesi olayla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu. Alania TV’nin verdiği bilgilere göre, KOC-Alanya cumhurbaşkanı Tamerlan Aguzarov, Tskayev ve Pliyev’in ailelerine olayı aydınlığa kavuşturacaklarının sözünü verdi..