Murat Bardakçı’dan beklenen çıkış: “Atıfet ve Nankörlük”

Habertürk Gazetesi yazarı Murat Bardakçı'nın ÇDP’nin(Çoğulcu Demokrasi Partisi) kuruluşu ile ilgili “Vatana ve millet hayırlı olmasın!” başlığıyla yazdığı yazı tartışmalara sebep oldu.

 

Bir grup Çerkesin bir araya gelerek kurdukları ÇDP’nin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği toplantı çok sayıda basın  kuruluşunda haber olmuştu. Bunun üzerine Habertürk Gazetesi’ndeki köşesinde konu hakkında bir yazı kaleme alan gazeteci Murat Bardakçı, oluşumu sert sözlerle eleştirdi.

 

21 Ocak’ta yayınlanan  yazısında Bardakçı,"Büyük dedelerinin ve ninelerinin yüzde 70’ten fazlası Kafkasya’dan gelmiş bir kişi olarak “Çoğulcu Demokrasi Partisi” hakkında tek bir temennim var: Vatana ve millete hayırlı olmasın!” dedi.

 

ÇDP üzerinden kimlikleri ile ilgili kaygılarını dile getiren bütün Çerkeslere ağır eleştirilerde bulunan Murat Bardakçı, demokratik hak talebinde bulunan Çerkeslere ''Moskoftan isteyin'' diyerek seslendi. Çerkeslerin bu topraklara Çar’ın kılıcından canlarını kurtarabilmek için geldiklerini belirten Bardakçı, Osmanlı’nın zor bir durumda olmasına ragmen Çerkesleri kabul ederek “atıfet” gösterdiğini, şimdi “haklarımız elden gidiyor” yahut “kimliğimiz kayboluyor" diyenlerin yaptığına da “nankörlük” deneceğini belirtti.

 

Kenan Kaplan, “Kişiliksizliğini gösteriyor”

 

Konuyla ilgili Ajans Kafkas’a konuşan ÇDP Genel Başkanı Kenan Kaplan, “Murat Bardakçı, babası vatana ihanet ile suçlanmış biri olarak bu konularda bize akıl öğretecek en son kişidir. Yazısında Kafkasyalı kimliğini kullanması da kişiliksizliğini gösteriyor. Bardakçı’nın bu tavrı bize ulusalcı düşüncenin demokrasiden, insan haklarından ne kadar uzak olduğunu da gösteriyor. Bildiğiniz gibi Murat Bardakçı benzer bir tavrı daha önce de göstermişti. Her seferinde bize kimliğini inkar eden insanların ne kadar alçalabileceğini gösteriyor” dedi.

 

Habertürk televizyonunda “Tarihin Arka Odası” adlı programı da yapan Murat Bardakçı, daha öncede programında benzer bir çıkış yaparak Çerkeslerin tepkisini çekmişti.

 

İÇD YK Üyesi Gökhan Bolat: “Irkçı bir zihniyetin ürünü”

 

Murat Bardakçı’nın yazısının ardından özellikle İstanbul Çerkes Derneği üyeleri tarafından sosyal medyada “#SonFaşistMuratBardakçı” hastagiyle kampanya başlatıldı.

 

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız İÇD Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Bolat Aslında sayın Bardakçı'nın doğrudan muhatabı yok. Çünkü iddia ettiği gibi ırkçı saiklerden yolla çıkarak parti kurma gibi bir teşebbüste bulunan yok. Zira süreci az çok takip ediyoruz. Başka teşebbüste bulunan da yok. Dolayısıyla sayın Bardakçı kendi kafasında ürettiği bir heyula ile savaşıyor. Bu şey aslında  kafasında hep var olan ve bu sefer de Çerkeslere yönelik harekete geçen 'ötekini yok   etme' üzerine kurulu ırkçı bir zihniyetin ürünü. Yani şikayet ettiği şey aslında kendisinde fazlasıyla mevcut. Çerkes olduğunu iddia ettiği için mankurt hikayesindeki karakteri de andırıyor. Nereden baksanız tutarsızlık yani. Bunlar alıştığımız şeyler…”dedi.

 

Murat Bardakçı’nın “bilim adamı” olmasına da değinen Bolat sözlerini “Diğer yandan Bardakçı bir 'bilim adamı'. Yani ne dediğine az çok dikkat edilen biri. İnsan hakları ile, demokrasi ile, evrensel değerler ile bir alakasının olmadığını anladık. Ama bir bilim adamından beklenen asgari şey, sorup araştırarak konuşması, yazmasıdır. Ancak burada tamamen ideolojik ve gerçeklerle hiçbir alakası olmayan bir durum söz konusu. Hakkında birşey yazarken en azından ilgili kişilerle bir kez görüşmeliydi. Gerçeklerle ilişkisini geçtik, en azından 'edep' açısından biraz dikkatli olsa onu da kabul edebilirdik. Burada da nereden baksanız tutarsızlık. Bardakçı gibiler sayesinde bunlara da alışıyoruz…Bir de ' gidin moskoftan isteyin' gibi müthiş bir önerisi var ki, şaka mı ciddi mi olduğunu anlayamadığımız için birşey söyleyemeyeceğim. Yine de komik değildi. Son tahlilde bir orta çağ zihniyeti ile muhatap olmak zorunda kaldık. Üzüldük…”diyerek bitirdi. 

AjansKafkas