ÇDP Murat Bardakçı’ya dava açıyor

Habertürk gazetesi yazarı Murat Bardakçı’nın 21 Ocak’ta yazdığı “Vatana ve millete hayırlı olmasın!” adlı yazıya ÇDP’ nin (Çoğulcu demokrasi partisi) tepkisi sert oldu. 

 

Konu ile ilgili bir açıklama yayınlayan ÇDP, Murat Bardakçı’nın iddialarını ve hakaretlerini mahkemeye taşıyacaklarını bildirdi. 

 

Bardakçı’nın yazısında geçen iddiaları da gündemine alan açıklama, oldukça uzun ve detaylı bilgilerle Çerkeslerin tarihsel sürecini ve Türkiye’ye nasıl sürgün edildiklerini anlatıyor. Çerkes Sürgünü esnasında Osmanlı Devletinin pozisyonunun da incelendiği açıklamada “Çerkesler bu topraklara gelmedi, getirildi” denerek ünlü tarihçiler refere edilip iddialar detaylandırılıyor.

 

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri tüm etnik azınlıklar gibi Çerkeslerin de kültürel haklarından mahrum kaldığına ve dillerini konuşmalarının yasaklandığını da gündeme getiren ÇDP açıklaması, “Murat Bardakçı’ nın akıl dışı ilkel bedduası kabul olmayacak ve Çoğulcu Demokrasi Partisi inşallah vatana ve millete hayırlı olacaktır.” cümlesiyle son buluyor.

 

ÇDP tarafından yapılan açıklamanın tamamını okumak için tıklayın.

AjansKafkas