Çeçen Konsolosluğundan Adana Çerkes Derneğine kınama

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Bayrağı

Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosu, bir etkinlikte Kadirov rejimin bayrağını kullanan Adana Çerkes Kültür Derneği ile bu derneğin üyesi olduğu Kafkas Dernekleri Federasyonu’na (Kaffed) kınama mesajı gönderdi.

6 Haziran 2015 Cumartesi günü Adana Çerkes Kültür Derneği tarafından düzenlenen Yıl Sonu Gösterisi’nde sahnede Türkiye, Çerkesya, Osetya ve Abhazya bayraklarının yanında Çeçenya’daki Kadirov rejiminin kullandığı bayrağın da yer alması üzerine Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosu Ahmet Özdeş, Adana Çerkes Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Güneş ile derneğin bağlı bulunduğu Kaffed Başkanı Yaşar Aslankaya’ya hitaben birer kınama mesajı gönderdi. Mesajlar İçkerya Fahri Konsolosluğu sitesinde yayınlandı.

Kaffed başkanına hitaben yazılan mesajda şu ifadelere yer veriliyor: “Uzun yıllar boyunca Sovyetler Birliği esaretinde kalan Çeçen halkı, bu birliğin yıkılışı sürecinde tercihini özgürlükten yana kullanarak bağımsız ve egemen Çeçen Cumhuriyeti İçkerya devletini 1 Kasım 1991 tarihinde kurmuştur. Bu tarihten itibaren de Çeçen halkının tek meşru temsilcisi “Çeçen Cumhuriyeti İçkerya” devletidir! Çeçen halkı, Rusya’nın gerçekleştirdiği soykırımda 45 bini çocuk olmak üzere 300 binden fazla evladını yitirmiştir. Çeçen Cumhuriyeti İçkerya devletinin Türkiye’deki temsilcileri olarak bizler, işgalci Rusya tarafından dayatılan bir kukla rejimin Türkiye’de meşrulaştırılmasına yönelik faaliyetlere her daim karşı koyacak, şehitlerimizin bu şekilde aşağılanmasına asla müsaade etmeyeceğiz.

Adana Çerkes Kültür Derneği’ni ve yönetim kurulunu, kukla rejimin bayrak olarak adlandırdığı paçavrayı etkinliğinde kullanmasından ötürü şiddetle kınıyor, federasyonunuz üyesi derneği konuyla ilgili olarak uyarmanızı, ayrıca hassasiyetlerimize saygı göstererek ivedilikle bir özür mesajı yayınlamanızı ve gelecekteki etkinliklerinizde, Çeçen halkının uğrunda canını ve malını verdiği (aşağıda detaylarına yer verilen) şanlı bayrağı kullanmanızı rica ediyoruz”. Mesajda Çeçen halkının benimsediği bayrağın ebat-renk özellikleri de yer aldı.