Tır şoförleri Dağıstan’da toplandı

Farklı bölgelerden yaklaşık 50 tır şoförü, Dağıstan’ın Manaskent bölgesinde toplandı.

Dağıstan, son zamanlarda, tır şoförlerinin birçok eylemine sahne oldu. Dağıstan’daki ilk eylem, 14 Ekim 2015’de Mahaçkale’de yaklaşık 200 tır şoförünün katılımıyla yapıldı. Bir ay sonra şoförlerin Dağıstan’daki protestoları düzenli olarak yapılmaya başladı ancak, Aralık sonunda Dağıstanlı şoförler geçici olarak eylemlerine arar verme kararı aldı.

Krasnodar Kray, Dağıstan, Volgograd ve Rostov bölgeleri de dahil olmak üzere birçok bölgeden tır şoförleri, tırların federal yollardan geçmesi için ödemesi gereken “Platno” sistemine karşı çıkıyorlar.

9 Aralık 2015 tarihinde, tır şoförleri, “Tırcılar” birliğinin kurulmasına karar verdi. Aralık ortalarına doğru ise tırcıların protestoları azaldı.

Tırcılar, 17 Ocak’ta, Dağıstan’ın Karabudahkent bölgesi Manaskent köyünde toplandı. St. Petersburg’dan katılan Andrey Bajutin, toplantının haklarının korunmasını görüşmek için gerçekleştirildiğini ifade etti. Manaskent’e insan hakları örgütü “Hukukun Üstünlüğü” temsilcileri ve Rusya Ulaştırma Denetleme Kuzey Kafkasya Federal Bölge idaresi temsilcileri de geldi.

Eko Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, tüm tır şoförlerinin bir birlik içinde yer alması gerektiğini ifade eden Bajutin, tır şoförlerinin temel hedefinin Platon sisteminin iptali olduğunu kaydetti.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, toplantıya katılan işadamı Dmitri Potanenko, tır şoförlerine destekte bulunma sözü verdi. İşadamının düşüncesine göre, Dağıstanlı şoförlerin bir birlik içinde organize olmaları gerekiyor.

Toplantıya katılanlar genel oylama ile 14 kişilik bir heyet seçti. Bu heyet, Dağıstan’ın farklı bölgelerinde şoförleri toplayarak hepsini kurulan birlik içinde bir araya getirecek.

Toplantıda Dağıstan tır şoförleri geçici temsilcisi olarak da Rustam Mallamagomedov seçildi.