Tibilov ve Medvedev telefonda görüştü

Güney Osetya Devlet Başkanı Leonid Tibilov ve Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev’in 2 Eylül’de yaptığı telefon görüşmesinde, iki cumhuriyet arası işbirliği konuları görüşüldü.

Telefon görüşmesinde daha önceden imzalanmış olan Rusya ile Güney Osetya arasındaki devletler arası anlaşmalar ve sözleşmelerin gerçekleştirilmesi konuları, aynı zamanda iki ülke arasında Mart 2015’de imzalanmış olan işbirliği ve entegrasyon anlaşmasının hayata geçirilmesi konuşuldu. İmzalanan anlaşma ve sözleşmelerin uygulanmasıyla ilgili tüm çalışmaların ortak şekilde yürütülmesi, iki ülkenin bakanlık ve müdürlüklerinin sıkı işbirliği içinde olması gerektiği ifade edildi.

Güney Osetya Devlet Başkanı Leonid Tibilov, Rusya’nın yardımları sayesinde Güney Osetya’nın sosyo-ekonomik yapısının tamamen farklı bir seviyeye ulaştığının altını çizdi. Güney Osetya’da, 2014’de ülkedeki sosyo-ekonomik kalkınma yatırım programı başarılı şekilde gerçekleştirildi ve bu program çerçevesinde idari binalar ve yapılar, yer altı iletişim ve yol altyapısı, sağlık ve eğitim kurumlarında iyileştirmeler yapıldı.

Şu anda Güney Osetya’da 2015-2017 yılları yatırım programlarının hayata geçirilme çalışmaları aktif olarak yürütülüyor.