Temrezov, RF Devlet Konseyi’nde Kafkasya’yı temsil edecek

Karaçay-Çerkes Başkanı Raşid Temrezov yenilenen Rusya Federasyonu Devlet Konseyi’ne Kafkasya temsilcisi olarak seçildi. Konseyin yenilenmesi kararı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalandı.

Temrezov dışında yeni konsey yapısında, Kırım Başkanı Sergey Aksenov, Yakutiya Cumhuriyeti Başkanı Yegor Borisov, Çelyabinski Valisi Boris Dubrovski, Altay Kray Valisi Aleksandr Karlin, Murmansk Bölge Valisi Marina Kovtun, Astrahan Bölge Valisi Aleksandr Jilkin, Marii Cumhuriyeti Başkanı El Leonid Markelov ve Lipetsk Bölge Başkanı Oleg Korolev yer aldı.

Karaçay-Çerkes Başkanı Temrezov, 2014’de RF Devlet Konseyi bünyesindeki istişare komisyonunda ve 2011’de kurulan Devlet Konseyi’nde de yer almıştı.

RF devlet başkanlığı istişare organı yapısında daha önceden Kuzey Kafkasya Federal Bölge Cumhuriyetleri başkanlarından Dağıstan Başkanı Ramazan Abdulatipov 2014’de, Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov 2008 ve 2014’de, Kabardey-Balkar Başkanı Yuri Kokov 2015’de, Stavropol Kray Valisi Vladimir Vladimirov 2015’de ve İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov 2013’de yer almıştı.

Regnum’un verdiği bilgilere göre, Rusya Federasyonu Devlet Konseyi 1 Eylül 2000’de kuruldu. İlgili karar Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından imzalandı. Konseyde federasyon cumhuriyetlerinden dokuz başkan bulunuyor, fakat devlet başkanının kararı ile bu sayı artabiliyor.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone