Tacik muhalif de İstanbul’da öldürüldü

Tacik muhalif liderlerden Umarali Kuvatov, İstanbul Fatih’te uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetti.

Tacikistan’da bulunan “Grup 24” adlı muhalif hareketin lideri olarak tanınan Kuvatov, Fatih’te başından vurularak öldürüldü.

Fatih Molla Gürani Mahallesi, Simsar Sokak’ta dün akşam saat 22.30 civarında gerçekleşen suikastin soruşturmasını İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile Cinayet Büro Amirliği birlikte yürütüyor.

Bir misafiri ile birlikte evinde yemek yiyen Kuvatov, dışarı çıktığı esnada kendisine yaklaşan bir kişi tarafından bir el ateş edilerek öldürüldü. Saldırgan cinayetin ardından hızla olay yerinden uzaklaştı. Olay yerine gelen muhalif liderin eşi ve çocukları sinir krizi geçirdi. 47 Yaşındaki Kuvatov’un cenazesi yapılan incelemelerin ardından adli tıp morguna kaldırıldı.

Benzer siyasi cinayetler

Geçtiğimiz yıllarda 6 Çeçen muhalif İstanbul’da uğradıkları silahlı saldırılar sonucunda hayatını kaybetmişti. Ardından Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ÇİÇ (Çeçen İçkerya Cumhuriuyeti) Türkiye Fahri Konsolosu Medet Önlü bir suikast sonucu hayatını kaybetti. Yine geçtiğimiz aylarda İstanbul Zeytinburnu’nda Özbek din adamı tek kurşun ile vurularak öldürüldü. Ay başında ise Çeçen Kaim Turko Saduyev hayatını kaybetti. Zehirlendiğinden şüphelenen yakınları adlı tıp sonucunu bekliyor.

Suikastlerin tamamının eski SSCB coğrafyasındaki muhalif hareketlere yakın kişiler olması dikkat çekiyor. Cinayetlerin bir diğer ortak özelliği ise aydınlatılamamış olmaları.