Spartak Nalçik’in eski yöneticileri mahkemeye çıkacak

Spartak Nalçik futbol kulübü eski yöneticileri ile ilgili başlatılan dava incelenmek üzere şehir mahkemesine gönderildi.

Kabardey Balkar Savcılığı “Spartak Nalçik futbol kulübü eski başkanı ve kulübün eski kasiyer ve avukatı hakkındaki iddianame kabul edildi” açıklamasında bulundu. Üçü hakkında büyük ölçekli dolandırıcılık, para aklama ve evrakta sahtecilik suçlamalarında bulunuluyor. İddialara göre, eski kulüp başkanı 2007-2013 tarihlerinde kasiyer ve avukatı ile birlikte kulübe ait 280 milyon rubleden fazla para çaldı.

Savcılık “Rusya’dan tanınmış futbolcu getirmek için sahte acenteler ile yapılan  hayali sözleşmelerle takımın bütçesinden 100 milyon ruble ödendi. Başka hesaplar ve banka kartları ile de para çalındı. Hayali sözleşmeleri imzalayan futbol acentesi yetkilileri Rusya’dan kaçtı. Onlar hakkında da uluslararası arama emri çıkartıldı” açıklamasında bulundu.

Savcılık ayrıca, spor malzemeleri temini için 60 milyon rublelik hayali bir sözleşme ve Nalçik’teki Spartak stadyumunun tadilatı için yaklaşık 120 milyon rublelik iki hayali sözleşme yapıldığını, ancak ne spor malzemelerinin getirildiğini ne de stadyumun yenilendiğini söylüyor.