Soykırım tartışmasında son durum: Kremlin umutlu

Putin’in Ermeni Soykırımı demesinin ardından Dmitri Peskov Türkiye ile ilişkilerin zarar görmeyeceğinden “umutlu” olduklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Kuveyt’e hareketinin ardından havaalanında gazetecilerin sorularını cevapladı. Basın mensuplarının “Putin’in Ermenistan ziyareti ve Ermeni Soykırımından bahsetmesi sebebiyle Rusya’ya bir yaptırımınız olacak mı?” sorusu üzerine Erdoğan “Putin’in Ermenistan’da olmasına üzüldüm” dedi.

“Rusya’nın bu ilk defa kullandığı bir ifade değil. Benzer ifadeleri Fransa’da kullandı. Ben Putin’in böyle bir adım atmasına üzgünüm, kırgınım. Bunu da söyledim zaten. Soykırımlar konusunda böyle bir adım atılıyorsa Rusya’nın kendi tarihini masaya yatırması lazım. Kırım ortada. Bunların bir hesabını versinler. Türkiye asla bir soykırım yapmamıştır” diyen Erdoğan konu ile ilgili başka soruları cevapsız bıraktı.

Dmitriy Peskov: Putin’i bilgilendirdik,umutluyuz

Sputnik haber ajansının aktardığına göre Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Ermeni soykırımı’ açıklamalarına tepkisi hakkında bilgilendirildiğini açıkladı. Peskov, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmeye devam etmesi “umudunu” da dile getirdi.

Söz konusu açıklamaların Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkileri etkileyip etkilemeyeceği sorusunu da yanıtlayan Peskov, iki ülke arasındaki ortaklığın gelişmeye devam edeceğinden emin olduğunu söyledi.

Peskov, “Çok yönlü işbirliğimizin gelişiminin bizim için öncelikli olduğunu defalarca söyledik. İlişkilerimizin eskisi gibi kademeli olarak gelişmesini umuyoruz. Çok sayıda ortak projemiz ve yapacak çok işimiz var” dedi.