Rus turist Kafkasya’yı Türkiye’ye tercih etti

Rusya’ya uygulanan ambargo ve rublenin dolara karşı hızla değer kaybetmesi Rus turistleri iç turizme yöneltti.

Kafkasya’da, bu tatil sezonunda, Karadeniz ve Hazar denizi arasında kalan bölgede turzim patlaması yaşandı. Kafkasya’da bulunan bütün özerk cumhuriyetlerin Turizm ve Spor bakanlıkları, bölgeye gelen turist sayının geçen seneye göre katbekat arttığını ifade eden açıklamalar yapıyor. Tatilcilerin rotasına Kırım’ın da dahil olduğu, Rusya’dan Kırım’a geçmek isteyen tatilcilerin vapur kuyruğunda kamp kurdukları haber ajanslarından gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Rusya Turizm İdaresi ROSTURİZM’in verdiği bilgilere göre, yurt dışına tatile çıkan turist sayısı geçen seneye göre %4 düşüş gösterirken, 2015’in ilk üç ayında bu rakam %40’ı buldu. Rusya Turizmciler Birliği (ATOP) başkanı Maya Lomidze’nın Moskova Radyosu’na yaptığı açıklamaya göre, bu yaz yurt dışı tatil yapan turist sayısı %25-30 düşüş gösterdi. Bunun ana sebeplerinden biri olarak rublenin dolara karşı değer kaybetmesini gösterdi.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) resmi web sitesinde yayınladığı bilgilere göre, bu yaz Rusya’dan gelen turist sayısı %25 azalarak, 2 milyon 190 binden, 1,4 milyona düştü. Buna karşı Kafkasya’yı tercih eden turist sayısı 900 bini aştı. Dni.ru web sitenin verdiği bilgilere göre, Kafkasya’ya gelen turist sayısı 2014’e göre ikiye katlandı. 2015 yılının ilk yarısında Kafkasya cumhuriyetlerini ziyaret eden turist sayısı şu şekilde: Karaçay-Çerkes; 500 bin, Kabardey-Balkar; 176.4 bin, Dağıstan; 200 bin. İnguşetya; 22 bin. İnguşetya’da geçen seneye göre %100’lük bir artış görüldü. Çeçen yetkililer sayının dörde katlandığı bilgisini verirken, Kafkasya’da en çok turisti Krasnodar Kray, yani Kara deniz sahilleri çekti. Turist sayısı; 6.5 milyon. Abhazya ise şimdiye kadar 500 bin turisti ağırladı.