Nemtsov cinayeti davası askeri mahkemeye verilebilir

Muhalif politikacı Boris Nemtsov cinayeti zanlısı Zaur Dadayev’in davası askeri mahkemeye taşınabilir. Çünkü cinayet döneminde Dadayev henüz RF İçişleri Bakanlığı Ordusu’ndan kovulmamıştı.

Dadayev’in avukatları, görev yaptığı Rusya’ya bağlı İçişleri Ordusu’na bu istekle başvuruda bulundu. Avukatlara göre, Dadayev istifa mektubunu Aralık sonunda verdi. Ocak sonunda izne ayrıldı ve tüm Şubat ayı boyunca izinliydi. 28 Şubat’ta İçişleri Bakanlığı Ordusu Kafkasya Bölge Komutanlığı Korgenerali Yevgeni Vnukov bir emir imzaladı. Bu emirde Dadayev’in bulunduğu tabur komutanı Alibek Delimhanov’un Dadayev’i görevden almasını istedi. Boris Nemtsov cinayetiyle suçlanan Dadayev ancak 1 Mart’ta personel listesinden çıkarıldı. Aynı gün resmi görevinden ayrıldı. Nemtsov’un cinayeti ise 27 Şubat’ta işlendi.

Kommersant, Dadayev cinayet döneminde çalışan bir asker olduğu için, diğer dört zanlının (Temirlan Eskerhanov, Hamzat Bahayev, Anzor ve Şagid Gubaşev) avukatlarının da davanın Askeri Mahkemeye taşınması talebinde bulunabileceğini belirtiyor.