Nalçik’te seyyar satıcılara yasak

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti başkenti Nalçik belediyesi basın sözcülüğünün yaptığı açıklamaya göre, müdürlükler arası özel bir komisyon tarafından, seyyar ticaretin ortadan kaldırılmasıyla ilgili yeni bir denetleme yürütüldü ve 250 seyyar satıcı tespit edildi.

Özel komisyonda Tüketici Piyasası İdaresi, girişimcilik ve tarım ekonmisi destek idaresi, Rusya teftiş kurumu Kabardey-Balkar idaresi, federal vergi hizmeti, güvenlik organları ve pazar yönetimi temsilcileri yer alıyor.

Nalçik belediyesi basın sözcülüğünün Kabardey-Balkar haber ajansına yaptığı açıklamaya göre, komisyon üyelerince yapılan denetlemede yasalara aykırı şekilde ticaret yapan yaklaşık 250 kişi tespit edildi. Yaklaşık 15 kişi ticaret yasalarını sürekli olarak ihlal ediyor, ticaret izinleri veya kimlikleri yok.

İhlalde bulunduğu tespit edilen satıcılara, ticaret yasalarını ihlal etmelerinin devam etmesi durumunda para cezasının iki katına çıkarılacağı ve mahkemeye verilecekleri uyarısı yapılıyor.

Yapılan açıklamada, belediyenin Nalçik’i seyyar satıcılardan kurtarma kararı aldığı ve bu alanda teftişlerin arttırılacağı ifade edildi.

Yapılan beşinci ve son denetlemede 50’den fazla kişinin idari ihlalde bulunduğu tespit edildi.