Nalçik saldırısı mahkumları ortadan kayboldu

2005 Nalçik saldırıları davasından hüküm giyen mahkumlardan biri olan Amur Hakulov’un yakınlarının ifadesine göre, mahkumlar, Nalçik hapishanesinden bilinmeyen bir yere nakledildiler.

Kabardey-Balkar Federal Ceza İnfaz İdaresi konuyla ilgili henüz bir doğrulamada bulunmadı.

Amur Hakulov’un yakınlarının ifadesine göre, 15 Mart’ta, “Amur ile görüşmeye hapishaneye gittiler”. Ancak hapishane çalışanları, kendilerine “o ve diğer mahkumların bu sabah (15 Mart) başka bir yere naklediklerini” açıkladı.

Hakukov’un eşi Fatima dün Kavkazki Uzel’e “Nalçik saldırısı davasından hüküm giyen ve Nalçik hapishanesinde bulunan herkes bugün sabah erkenden başka bir yere nakledildi. Hapishane çalışanları bize, mahkumların nereye götürüldüğünü açıklamadı. Sadece, bu bilgiyi gidecekleri yere ulaştıktan üç ay sonra öğrenebileceğimizi söyledi. Biz onların nakledileceğini bilmiyorduk” dedi.

Fatima Hakulova, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Mahkum yakınları 11 Mart’ta onlarla görüşme izni aldı. Bugün Amur ile görüşmeyi planlıyordum” dedi. Fatima Hakulova, Nalçik hapishanesinin 14 Mart gecesi maskeli güvenlik güçleri mensupları tarafından ablukaya alındığını ve mahkumların nakledildiğini anlattı. Hakukolova, “Avukatımız, Amur’un ceza infazının ertelenmesi için dilekçe verdi. Hastalığına bağlı olarak hükmün ertelenmesini istedik” dedi.

Hakkındaki ceza hükmünün ertelenmesi konusundaki talebin “Hakulov’un ağır hastalığına bağlı olarak” Rusya Yüksek Mahkemesi’ne gönderildiğini belirten avukat Lüsya Şorova, “Hükmün yürürlüğe girmesinin ardından bizler hapishane ve Ceza İnfaz Kurumu’na başvuruda bulunduk. Hakulov’un cezasını çekmesi için bir başka yere gönderilmemesini, çünkü mahkemeye cezanın ertelenmesi talebiyle başvuruda bulunduğumuzu bildirdik. Buna rağmen bugün Hakulov’u hapisten götürdüler” dedi.