Mahaçkale’de cami açılışı

25 Eylül’de Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de yeni bir caminin açılışı yapıldı.

Açılışı yapılan camiye Hz. Peygamberin (sav) soyundan olan İnho’lu Şeyh Abdülhamid Efendi’nin adı verildi. Şeyh Abdülhamid Efendi ateizm yıllarında hayatı boyunca Müslümanların eğitimiyle İslam’a hizmet etti. Şeyh Abdülhamid Efendi gibi insanlar sayesinde Dağıstan topraklarında gerçek islam korunmuş oldu.

Caminin açılışına tanınmış din, siyaset ve toplum adamları katıldı.

Açılışa onur konuğu olarak Dağıstan Başkanı Ramazan Abdulatipov ve caminin inşaatına sponsorluk yapan “Summa” şirketler grubu yönetim kurulu başkanı ve ortağı Ziyavuddin Magomedov katıldı. Misafirleri ülke müftüsü şeyh Ahmed Abdulayev karşıladı. Misafirler caminin ibadet bölümü ve hizmet bölümünü gezdiler.

Caminin açılış töreni hafız Muhammed Magomedov’un Kur’an tilavetiyle başladı. Dağıstan Müftü Yardımcısı Ahmed Kajayev de katılanları Kurban Bayramı dolayısıyla tebrik etti ve cami inşaatının sadece Müslüman toplum için bir sembol olmadığını, aynı zamanda toplumun geliştiğinin bir sembolü olduğunu ifade etti.

Dağıstan Başkanı Ramazan Abdulatipov da konuşmasında, bugün herkesin devletin İslam’a karşı iyi yaklaşımının tanıkları olduklarını ifade etti.

Abdulatipov, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Moskova’daki cami açılışında Kur’andan “İyilikte birbirinizle yarışın” (2:148) ayetini okuduğunu hatırlattı ve hem İslam hem diğer dinlerde temel mesajın bu olduğunu ifade etti: savaş, cinayet, şiddet değil, iyilik ve yapıcılık.

Dağıstan başkanı konuşmasında, “Ülkemizde her zaman tanınmış şeyhler, din adamları oldu, bugün de İnho’dan Şeyh Abdülhamid Efendi adına bir cami açılıyor. Bu sülaleye ve insanlara en zorlu yıllarda Dağıstan’ı aydınlattıkları ve aydınlatmaya devam ettikleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış törenine katılan işadamı Ziyavudin Magomedov, İslam’ın doğru anlaşılmasına sadece inancın değil gerekli dini eğitimin yardımcı olduğunu söyledi ve ülke yönetimi, müftülüğü ve cemaatin güven ve işbirliğinden ötürü teşekkürlerini dile getirdi.

Törene katılan Şeyh Said el-Çirkavi’nin oğlu ve Dağıstan İlahiyat Enstitüsü Rektörü Abdullah Atsayev konuşmasında yönetim organları ve din adamlarının güçlerini birleştirmesiyle çok iyi sonuçlar elde ettiklerini ifade etti.

Törenin sonunda konuşan Dağıstan müftüsü Şeyh Ahmed Abdulayev, “Bir kaç yıl önce, böyle bir yerde ülke başkanı ve diğer saygın insanların sevincimizi paylaşmak için bir arada olduğunu hayal etmek zordu. Burada Dağıstan’daki sakin yaşama dikkatleri çekmek ve Allah’a bize böyle bir lütufta bulunduğu için şükretmek istiyorum. Aynı zamanda bölge yönetimine de insanların iyi olması ve ülkenin aydınlanması için gösterdikleri gayret sebebiyle teşekkür etmek istiyorum” dedi.

İslam haber ajansının verdiği bilgilere göre, cami açılışı şerefine Dağıstan başkanı ülke müftüsüne iki yüzyıllık el yazması bir Kur’an-ı Kerim hediye etti.

Törenin sonunda cemaatle namaz kılındı.