Kokov’dan inanç mesajı

Yuri Kokov ve Şafiğ Pşihaçev Kabardey-Balkar’da dini durumu görüştü.

Kabardey-Balkar Devlet Başkanı Yuri Kokov, 2 Eylül’de Uluslararası İslam Misyonu başkanı Şafiğ Pşihaçev ile Nalçik’te yaptığı görüşmede, toplum yaşamında, genel ahlaki değerlerin oluşturulmasında ve insanların dini inançlarına saygı eğitiminde dinlerin rolünün önemli olduğunu belirtti.

Kokov ayrıca, Kabardey-Balkar’da dinler ve milletler arası ilişkilerin sağlamlaştırılmasına devam edilmesini istediğini de ifade etti.

Pşihaçev de Kabardey-Balkar’da dini durumu olumlu olarak adlandırdı. Kabardey-Balkar yönetim organlarının dini kurumların ihtiyaçlarına sürekli ilgilerinden ötürü takdirlerini ifade etti.

Uzun yıllardan sonra ilk defa Nalçik’de kaliteli dini eğitim almak için imkanlar oluşturuldu. Ebu Hanife İslam Üniversitesi’ne 2014’de Nalçik merkezinde dört katlı yeni bir bina verildi.

Enes Pşihaçev (Kabardey-Balkar Din İdaresi başkanı idi, 15 Aralık 2010’da silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetti) adı verilecek olan yeni bir caminin temeli atıldı.

Pşihaçev Sk-news’e yaptığı açıklamada, “Bizim için en önemli görev, gençlerin gerçek değerleri yalandan ayırmalarına yardımcı olmaktır” dedi.