Kayseri Aşağı Borandere köyünden seçim izlenimleri

Ajans Kafkas, 1 Kasım seçimlerini Uzunyayla’da bulunan Aşağı Borandere köyünde geçirerek seçmenlerin heyecanına ortak oldu.

Toplam 72 seçmene sahip olan Aşağı Borandere köyünde, 55 seçmen köy lokalinde kurulan sandığa giderek oy kullandı. Adeta bir bayram edasında geçen seçim gününde köyde bulunan Ak Parti, CHP ve MHP müşahitleri oy kullanımına nezaret ettiler. Seçim sonuçlarının ülkenin hayrına olması ortak temennisini dillerinden düşürmeyen yetkililer, siyasi görüşleri farklı olsa bile tam bir huzur ortamında seçimin özgürce yaşanmasını sağladılar.

YSK tarafından görevlendirilen sandık yetkilisi memurun, Kafkasya misafirperverliği ile ağırlandığı sandık başında çay ve sohbet hiç eksik olmadı. Parti müşahitleri, dedelerinin yıllar önce terk etmek zorunda kaldıkları Kafkasya’yı sanki hiç oradan ayrılmamış gibi dedelerinden öğrendikleri kadarıyla anlatıyordu.

Bir Çerkes köyünde seçim atmosferi nasıl olurun cevabını doğru verebilmek için daha önce gerçekleşen muhtar seçimlerinde yaşanan bir olayı anlatmak yerinde olur. Çeçen ve Kabardeylerin birlikte yaşadığı Aşağı Borandere köyünde muhtar seçimleri için biri Çeçen biri Kabardey olmak üzere iki kişi aday olur. Çeçen aday oyların çoğunluğunu alarak muhtar seçilirken, kendisi oyunu Kabardey olan muhtar adayından yana kullanır.

Aşağı Borandere köyünde, Ak Parti, oyların %56’sını alarak çoğu Çerkes köyünde olduğu gibi bu köyde de birinci çıktı. Buna rağmen köyde bulunan Ak Parti seçmenleri çeşitli eleştirileri dile getirmekten geri durmadı.

Oy kullanımı devam ederken, muhabirimiz sandık başından ayrılarak köyün güzelliklerini de sizlere sunabilmek için köyü dolaştı, evlere misafir oldu. Fotoğraflar aracılığıyla bir Çerkes köyünün atmosferi ne kadar yansıtılabilirse o kadar yansıtmaya çalıştı.