Karaçay-Çerkes’de hipodrom inşaatı

6 Eylül’de Karaçay-Çerkes Günü kutlamaları ve Çerkesk’in 190. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde, at biniciliği kursunun bulunduğu bölgede, ilk devlet hipodromunun temel atma töreni yapıldı.

Temel atma töreninde, ilk kazmayı Karaçay-Çerkes Başkanı Raşid Temrezov vurdu. Temrezov vatandaşları ve misafirlerini Karaçay-Çerkes Günü ve Çerkesk yıldönümü dolayısıyla tebrik etti ve herkese barış ve refah diledi.

Törene şeref konuğu olarak katılan “Rusya Hipodromları” genel müdürü Dmitri Dmitriyev de törendeki konuşmasında, kendisine yapılan davetten ötürü teşekkür etti ve temeli atılan hipodromun sosyal anlamda öneminin büyük olduğunu söyledi.

Törende Kuzey Kafkasya Müslümanları Koordinasyon Merkezi Başkanı İsmail Berdiyev de bu tür girişimlerin ülke halkının yaşamı için rolünün büyük olduğunu ifade etti.

Temel atma töreninin ardından hipodromun inşa edileceği bölgedeki açık alanda atların katıldığı farklı şovlar düzenlendi.

Hipodrom projesi devlet ve özel sektörün ortaklığı ile gerçekleştirilecek. Karaçay-Çerkes yönetimi hipodrom için yer ayırıyor, tüm izin belgelerini de onaylıyor. Hipodromun altyapı inşaatı ise özel yatırımcılar tarafından gerçekleştiriliyor.

Karaçay-Çerkes Başkanı Temrezov Karaçay-Çerkes haber ajansına yaptığı açıklamada, hipodromun çocuklar için binicilik eğitimi ve çocukların ve ailelerin dinlenebileceği, yemek yiyebileceği yerleri de içinde barındıracağını söyledi.