Kafkasya’da bir hafta neler oldu?

5-11 Ekim’de Kuzey Kafkasya’da yaşanan silahlı çatışmalarda sekiz kişi öldü, dört kişi yaralandı.

Bu rakamlar Kavkazki Uzel tarafından, kendi kaynaklarına ve diğer haber kaynaklarına dayanılarak bildirildi.

Öldürülenler arasında yedi direnişçi bulunuyor. Bunların dördü Dağıstan’da, üçü Çeçenya’da öldürüldü. Bir polis de Dağıstan’da öldürüldü.

Polise saldırı

7 Ekim günü, 17:25’de Mahaçkale’nin merkezinde Akuşinski Caddesi 96-W numaralı binanın arkasında polisler silahlı bir adamı durdurmaya çalıştı. Ancak şahıs, belgeleri kontrol edilmek istenince ateş açmaya başladı. Polisin de ateş açması üzerine adam öldürüldü. Soruşturma bilgilerine göre, öldürülen kişi pantolonun sağ cebinde bir el bombası saklıyordu ve emniyet güçlerinin cesedinin aranması esnasında bulundu. Öldürülen kişinin Magomedov Şamil Raşidoviç olduğu tespit edildi. Daha önceleri Mahaçkale grubunun aktif yandaşı idi. Emniyet bilgilerine göre, bazı ağır suçlara karıştı, bunlar arasında polis hayatına kastetme ve insan kaçırma da bulunuyor.

8 Ekim 01:00’da, Dağıstan’ın Tsumadinski bölgesi Kvanada köyü yakınlarında kimliği belirsiz kişiler görev yerine giden polislerin aracına ateş açtı. Buryati’den polis Efimov ağır yaralandı.

Özel operasyonlar ve KTO

6 Ekim’de 04:00 itibariyle Karabudahkent idari sınırları içinde antiterör operasyonu (KTO) ilan edildi. İstihbarat birimlerindeki kaynaklara göre, bölgede antiterör operasyonu Buynaks bölgesi Karamahi köy muhtarının öldürülmesine bağlı olarak ilan edildi. Yerli vatandaşların ifadesine göre, Karabudahkent bölgesindeki köylerde antiterör operasyonu hissedilmedi, tüm sosyal kurumlar normal şekilde çalıştı. 10 Ekim günü 18:30 itibariyle antiterör operasyonu sona erdirildi. Operasyonun sonucuyla ilgili henüz bir bilgi yok.

8 Ekim’de Caharkale’nin Staropromıslov bölgesindeki özel operasyonda Mayakovski caddesinde bulunan iki bina ablukaya alındı. 15:00 itibariyle bölgede antiterör operasyonu ilan edildi. Direnişçiler teslim ol çağrısına ateşle karşılık verdi. Uzun sürmeyen çatışmada üç direnişçi öldürüldü. Üç polis de operasyonda yaralandı. Adli soruşturma ve OMON’dan olan iki polisin durumu ağır. Kadirov, Caharkale’deki operasyonun “Terek” özel birim çalışanları, Çeçenya içişleri ve FSB çalışanlarınca ortak yürütüldüğünü açıkladı. Öldürülenlerin 26 yaşındaki Zelimhan Başanayev, 33 yaşındaki Magomed Mazayev ve Şamil Çergizov olduğu tespit edildi. Zelimhan Başanayev ve Şamil Çergizov direnişçilerle bağlantıları olduğu şüphesiyle federal düzeyde aranıyordu. Öldürülen kişilerin sahip olduğu iddia edilen iki otomatik silah ve üç tabanca ele geçirildi. Caharkale’deki özel operasyonda emniyet güçleri, ablukaya alınan dokuz katlı binanın yakınındaki anaokulu öğrencilerini tahliye etmedi. Görgü tanıklarının ifadesine göre, özel operasyonun bitmesinin ardından, emniyet güçleri çatışma alanında görülen sakallı gençleri gözaltına aldı. Staropromıslov bölgesindeki antiterör operasyonu 20:30’da sona erdirildi.

10 Ekim günü, 06.40’da, Untsukul bölgesi Gimri köyünde antiterör operasyonu ilan edildi. Emniyet güçleri, köydeki evlerin birinde silahlı kişileri ablukaya aldı. Teslim ol çağrısına ateş açarak karşılık verdiler. Özel operasyonda üç “Gimri” grubu üyesi öldürüldü, bir de FSB özel birim askeri öldü. Öldürülen direnişçilerin 24 yaşındaki Ruslan İbragimov, 27 yaşındaki Ahmed Abdurahmanov ve Şamil Şamilov oldukları tespit edildi. Üçü de “Gimri” grubu üyeleri idi ve polislere saldırı ve işadamlarından haraç toplama suçlarına karıştılar. İbragimov ve Abdurahmanov hakkında 2013’den beri, Şamilov hakkında Şubat ayından beri federal arama bulunuyordu.

Gözaltılar

6 Ekim’de Çeçenya’nın güneyinde Vedeno bölgesinde, 53 yaşındaki bir vatandaş direnişçilere yardım ve yataklık yapma suçundan gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişi, ilk sorguda, 2009 ilkbaharından beri Vedeno bölgesinde bulunan direnişçilere yiyecek sağlayarak yardımda bulunduğunu itiraf etti. İkamet adresi dışında bir yere gitmemek üzere imzası alınarak serbest bırakıldı.

8 Ekim’de İnguşetya’nın Sunjen bölgesi Orconikidzevskaya kasabasında terörizm şüphesiyle hakkında uluslararası arama bulunan 20 yaşındaki bir kız gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişi kısa bir süre önce Avusturya’dan dönmüş olan İnguşetyalı biri.

İnsan kaçırma

10 Ekim’de, sabah 04:00 sularında, “Caharkale Hüznü” belgesel filminde rol alan Taita Yunusova, Caharkale yakınlarındaki akrabalarının evinden kaçırıldı. “Hüzünlü Caharkale” filminin senaristi Luçiya Sguela, kaçırılma olayının Yunusova’nın filmin çekimlerinde yer almasıyla bağlantısı olabileceğini düşünüyor. 23.00 gibi Taita Yunusova serbest bırakıldı.