Kadirov yanıldığını açıkladı

Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov, Moskova’da gözaltına alınan Aslan Baysultanov’un Caharkale’de öldüğü açıklamasıyla ilgili izahatta bulundu.

Baysultanov’un gözaltına alınmasından bir kaç gün önce medyada, Kadirov’un onun adını Caharkale’de öldürülen direnişçiler arasında saydığı yönünde haberler çıktı.

Kadirov Instagram’dan, “Operasyonu yürüten güvenlik organları yöneticileri bana, olay yerinde Çergizov, Baysultanov ve Mazayev’e ait üç kimlik bulunduğu bilgisini verdiler. Bunun üzerine medyanın sorularını cevaplarken de sıcak takip sonuçlarını açıkladım. Emniyet güçlerinin ilerleyen çalışmaları sonucunda ise öldürülenler arasında Baysultanov’un olmadığı açığa çıktı. Bir kaç saat sonra Caharkale’den Rusya FSB ve İçişleri’ne gönderilen olay raporunda öldürülenin Baysultanov değil Başanayev olduğu belirtildi” diye yazdı.

Kadirov, emniyet güçlerinin başarılı çalışmasının altını çizdi ve bunun sayesinde Moskova’da bir terör eylemini engellediklerini kaydetti.

Gözaltına alınan Baysultanov’un Çeçenya’dan Moskova’ya bomba götürdüğü ve toplu taşıtlarda patlama eylemi planladığı iddia edildi. Gazeta’nın verdiği bilgilere göre o ve suç ortakları Suriye’de IŞİD kampında hazırlıktan geçti.