İmam Guseynov’a iki ay hapis

Derbent’te gözaltına alınan imam Airport

hakkında iki ay hapis kararı alındı.

9 Şubat’ta Derbent sakinleri Airport bölgesindeki cami imamının gözaltına alındığını açıklamış, aynı akşam emniyet önünde imamın serbest bırakılması için eylem yapmıştı.

10 Şubat’ta en az 300 kişi emniyet binası önünde imamı savunmak için toplanmıştı. Eylem, görgü tanıklarının ifadesine göre emniyet güçlerinin havaya ateş açması ile dağıtılmış, protesto yapanlar şiddet görmüş ve en az 20 kişi gözaltına alınmıştı.

Cemaatin verdiği bilgilere göre, imamı gözaltında olan camide namaz kılınmaya devam ediyor.

Rusya Soruşturma Komitesi Dağıstan Soruşturma İdaresi temsilcisi Rasul Temirbekov, dün yaptığı açıklamada, “Bugün mahkeme, 9 Şubat’ta gözaltına alınan Derbenttesk Aiport selefi cami imamı Gaciraul Guseynov hakkında önleyici tedbir kararı aldı” dedi. Temirbekov’un ifadesine göre, Guseynov iki ay tutuklu kalacak.

Temirbekov, “İmam hakkında henüz suçlamada bulunulmadı. Hakkında bir kadın ve çocuğun özgürlüğünü kısıtladığı yönünde şüphe bulunuyor” dedi.

Soruşturmanın iddiasına göre, imam Guseynov, 27 yaşındaki bir kadını ve dört yaşındaki kızını camideki odalardan birine getirdi ve tehdit ederek kadının evinin anahtarını ve üç cep telefonunu aldı.

Sorgu hakimlerinin iddiasına göre, kadın kızı ile birlikte iki saat sonra polis tarafından kurtarıldı.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, İmam hakkında, hürriyeti tahdit suçundan soruşturma başlatıldı. Bu suçun cezası beş yıl olarak öngörülüyor.