HRW’den Dağıstan raporu

Uluslararası insan hakları örgütü Human Rights Watch (HRW) bugün yayınladığı raporda, Rusya’nın Dağıstan’da direnişçilerle yürüttüğü mücadelede ciddi insan hakları ihlalleri yaptığını açıkladı. 97 sayfalık “Savaş olmayan savaş” isimli raporda direnişçilerin işlediği bazı suçlara da yer verildi.

Raporda, Rusya yönetiminin Dağıstanlı direnişçiler ile mücadelesindeki insan hakları ihlalleri, emniyet kurumlarının 2012-2014 yıllarında yaptığı ihlaller ile direnişçilerin suçları belgeleniyor. Rapor, emniyet güçlerinin keyfi uygulamalarından zarar gören 80 kişi, onların yakınları, polisler, yetkililer, insan hakları savunucuları ve gazetecilerle 2012-2015 seneleri arasında yapılan görüşmelere dayandırılarak hazırlandı.

Dağıstanlılara yönelik hak ihlallerinin önemli bir bölümünü de selefilere yapılanlar oluşturuyor. İnsan hakları savunucularına göre, emniyet kurumları selefileri delil olsun ya da olmasın suçlayabilecekleri kişiler olarak görüyor.

Human Rights Watch Rusya Amiri Tanya Lokşina’nın Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamaya göre, Dağıstan’da selefiler emniyet güçleri tarafından sert bir baskıya maruz kalıyor. Bu uygulama selefi topluluklarının marjinalleşmesine ve yönetime karşı güvensizliğin oluşmasına neden oluyor.

Raporda, Rusya yönetiminin acil olarak Dağıstan’daki direnişçilerle mücadelesinde insan haklarını gözetmesi gerektiği, ayrıca bölgede gazeteci, avukat ve insan hakları savunucularının normal şartlarda çalışmasının sağlanması gerektiği ifade ediliyor.