Hatıjukov: “Yabancı Ajan listesinde değiliz”

Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezi Başkanı Valeri Hatıjukov, İTAR-TASS haber ajansının 5 Temmuz’da verdiği Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezi’nin ‘Yabancı Ajan’ listesine alındığı ile ilgili haberi yalanladı. Rusya Adalet Bakanlığı sitesinde merkezin Yabancı Ajan listesine alındığıyla ilgili herhangi bir bilgi bulunmuyor.

İTAR-TASS haber ajansı bu haberi “İnsan Hakları” hareketi başkanı Lev Ponomarev’e dayanarak yaptı. Ponomarev, ilgili haberde, İnsan Hakları Merkezi’nin neden “Yabancı Ajan” listesine alındığını anlatıyor ve bizzat kendilerinin merkezin listeden çıkarılmasına yönelik yaptığı başvurunun reddedildiğini söylüyordu.

Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezi Başkanı Hatıjukov, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, merkezlerinin hiç bir zaman yabancı ajan listesine girmediğini söyledi.

Hatıjukov “Örgütümüzün dışarıdan finansman aldığı doğrudur. Demokrasi Destek Milli Vakfı bize yardımda bulunmuştur. 19 Haziran’da Demokrasi Destek Milli Vakfı ile işbirliğimizi uzatmak için başvuru yapmamız gerekiyordu. Fakat biz bunu yapmadık ve ortaklığımızın bittiğini açıkladık” dedi.

Hatıjukov açıklamalarını “İTAR-TASS’ın yaptığı haber ve Ponomarev’in verdiği bilgi yanlıştır. Biz Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı listede yokuz. Olsaydık haberimiz olurdu. Rusya’da Yabancı Ajan listesine girmek için iki şey gerekiyor: yabancı finansman ve siyasi faaliyette bulunmak. Yabancı desteğini reddettik, siyaset ile de ilgilenmiyoruz” diyerek sonlandırdı.