Gürcistan’da mültecilere ev yardımı

561 mülteci aile yeni dairelerine kavuşacak.

Gürcistan Mülteci ve Göçmen İşleri bakan yardımcısı Grigol Giorgadze, 20 Ekim’de Tiflis’te, mültecilere verilecek yeni dairelerin dağıtılmasıyla ilgili bir brifing verdi.

İçinde Gürcistan Mülteci ve Göçmen İşleri Bakanlığı, Halk Savunması Ofisi, Danimarka Mülteci Konseyi, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Gürcistan Hukuki Yardım konsorsiyumu, Soglasiye Birliği, Abhazya gaziler ve hükümet departmanı mensuplarının  bulunduğu genişletilmiş mülteci işleri komisyonu, Tiflis’te verilecek dairelerin dağıtım sürecini tamamladı. Komisyon çalışmaları şeffaf bir şekilde yürütüldü.

Mültecilerin yeni evlerine yerleştirilme süreci üç aşamada gerçekleşecek:

  1. Sağlık için tehlikeli harabe yerlerde yaşayan mülteci ailelerinin taşınması
  2. Mahkeme kararına bağlı olarak mültecilere konut temini
  3. Kriterlere uygun olan tüm mültecilerin uzun vadede yerleştirilmeleri

Bakanlık, mültecilere konut yardımını bu üç madde uyarınca yapacak.

Bakan yardımcısının ifadesine göre, sene sonuna kadar 541 daire dağıtılması gerekiyor, ancak bakanlık henüz 20 daire aldı. Buna bağlı olarak mülteci ailelere, yeni inşa edilen dairelerden verilecek.

Şu anda mülteci meselelerini inceleme komisyonu daire dağıtım sürecini tamamladı. 534 aile seçildi. Bunların 330’u Olimpiyat Köyü’nde ev sahibi olacak. 204 aileye ise yeni binalardan ev verilecek.

Bakan yardımcısı, Apsny haber ajansına yaptığı açıklamada, zamanında başvuru yapmayan ailelerin ev sahibi olamama tehlikesi olduğunu söyledi. Bu sebeple komisyon ek ilan kararı aldı. Başvuru tarihleri 21-31 Ekim.