Güney Osetya’da soykırım anıtı

Güney Osetya’nın başkenti Tshinvali’de, 1920 olaylarında Gürcistan’ın Güney Osetya’da öldürdüğü kişiler için soykırım anıtı dikilecek. Güney Osetya Devlet Başkanı Leonid Tibilov, anıtın dikileceğini, Güney Osetyalılara yönelik soykırımın 95.yıldönümü dolayısıyla yapılan mitingde açıkladı.

Tibilov “Bizden sonra gelecek nesillerin Güney Osetya halkının özgürlük ve bağımsızlık için neler verdiğini her zaman hatırlamaları için bu anıtı inşa etmemiz gerekiyor. Tarih verdiği dersleri unutanlara kendini tekrar ederek hatırlatır. Güney Osetya halkı unuttuğu acı tecrübeleri 1990 ve 2008 yıllarında tekrar hatırlamıştır” dedi.

Güney Osetya Devlet Başkanı Tibilov 1920 soykırımının anıtlaştırılması için özel bir komisyon kurulmasıyla ilgili kararı 7 Haziran’da imzaladı.

Tibilov “1 Ağustos’a kadar komisyonun soykırımın anıtlaştırılmasıyla ilgili planı sunması lazım. Burada 1920 soykırım kurbanları anıtı yer alacak” dedi.

Devlet düzeyinde soykırımın tanınması ilk defa 1990’da kabul edilen “Güney Osetya 1920 soykırımı deklarasyonunun” kabul edilmesiyle resmi düzeyde tasdik edildi. 2006’da ülke parlamentosu “1918-1920 olaylarının siyasi değerlendirmesi” kararını kabul etti. 1918-1920 Güney Osetya milli mücadelesinde yaklaşık 5.000 kişi öldü. 13.000’den fazla kişi ise açlık ve salgın hastalık sonucu hayatını kaybetti.


Yorumlar
  1. Avatar
    Saim Tuc Bıc-ra

    Eğer sözü edilen soykırım anıtı zamanında dikilseydi, Sanırım Gürcü yönetimi Ruslara karşı benzer bir girişimde bulunma cüretini gösteremezdi. İsabetli bir girişim. Başarı diliyorum.