Güney Osetya’da Olimpiyat Komitesi kurulacak

Güney Osetya Cumhuriyeti Olimpiyat Komitesi’nin kurulması konusu Shinval’de Devlet Başkanı Leonid Tibilov, eski RF Olimpiyat Komitesi sekreteri Andrey Konokotin, RF serbest güreş karması baş antrenörü Cambolat Tedeyev ve Abhazya Devlet Başkanı Yardımcısı Vitali Gabniya görüşmesinde ele alındı.

Tibilov, “Güney Osetya Olimpiyat Komitesi’nin kurulması, cumhuriyetin kendisini uluslararası spor arenasında açıkça ifade etmesi için gerekli bir adımdır” dedi.

Cambolat Tedeyev’in ifadesine göre, Olimpiyat komitesinin kurulması yönünde atılacak bir adım Güney Osetya bayrağı ile Olimpiyat oyunlarına katılma imkanı sunacak.

Güney Osetya Olimpiyat Komitesi Rusya Olimpiyat komitesinin desteği ile kurulacak.

Görüşmede, Konokotin, “İfade edeyim ki, Güney Osetya’nın sadece kendi sporu için değil, Rusya Federasyonu için de kadro yetiştirmede bir kaynak olduğu göz önünde bulundurularak, Rusya Olimpiyat Komitesi, Güney Osetya bölgesinde sporun gelişimi ve oluşumu konusunda her türlü desteği göstermeye hazırdır” dedi.

Abhazya heyeti de yardım önerisinde bulundu. Gabniya, Abhazya tarafının kardeş Güney Osetya halkına her türlü yardımda bulunmaya hazır olduğunu belirtti.

Gabniya, “Bizim kaderimiz o kadar sıkı bir şekilde iç içe ki, biz artık kelimeler olmadan birbirimize ne kadar gerekli olduğumuzu, birbirimizi desteklememiz gerektiğini anlıyoruz” dedi.

Sputnik Ossetia’nın verdiği bilgilere göre, Gabniya ayrıca, Shinval şehrinde savaşta yakınlarını kaybeden çocuklar için yatılı bir okul ve Abhazya’da yaz tatili organize edilmesi önerisinde bulundu.