Ekonomik kriz Suriyeli Çerkesleri vurdu

Rusya’daki ekonomik kriz Nalçik’teki Suriyeli Çerkesleri evlere yerleştirmeye çalışan işadamlarının planlarını bozdu.

2014’de sanatoryumda yaşanan Suriyeli Çerkesler için işadamlarının katkılarıyla evler alındı. İşadamları bu yıl da altı aile için daha daire almaya hazırdı, ancak ekonomik kriz düşüncelerini gerçekleştirmelerine engel oldu. Şu anda Terek sanatoryumunda 19 Suriyeli aile kalmaya devam ediyor. Mülteciler kendi gayretleri ile odalarında tadilat yaptı. Facebook’taki “Suriye’den gelen yurttaşlara yardım” grubunu oluşturan gönüllüler onların sorunlarıyla ilgilenmeye çalışıyor.

Üsame Harun eşi, kayınvalidesi ve iki çocuğu ile birlikte Terek sanatoryumunda, 12 metrekarelik bir odada yaşıyor. Kendisi Nalçik tasarım kolejini bitirdi, mesleğine uygun iş bulamadığı için Dubki pazarında çalışıyor. Üsame ve çocukları Rusya vatandaşlığını aldı ancak eşi henüz alamadı.

Harun’un ifadesine göre, sanatoryumda borçtan dolayı birkaç gün boyunca elektrik kesintisi vardı, bu süre içinde sanatoryumda kalanlar yemeklerini bahçede ateş yakarak yapmak zorunda kaldı. Kendilerine ev alınmış olan beş aile daha sanatoryumda ücret karşılığında kalmaya devam ediyor. Çünkü bu evler büyük çaplı tadilata ihtiyaç duyduğu için oturmaya müsait değil. Ailelerinse tadilat masraflarını karşılama gücü yok.

Suriyeli Çerkeslerin sorunlarıyla ilgilenen gönüllülerden biri Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada Nalçik’te dairelerde kalan ailelerin de yardıma ihtiyaç duyduğunu, ancak dağınık halde oldukları için hem sivil toplumun hem de yönetimin ilgisi dışında kaldıklarını belirtti.

 

Kabardey-Balkar Federal Göç Servisi bilgilerine göre, 1 Mayıs itibarıyla ülkede 894 Suriyeli Çerkes yaşıyor. 24 kişiye geçici sığınma hakkı verildi, 60 Suriyelinin ikamet ve vize süreleri uzatıldı, 18 kişi Rusya vatandaşlığı aldı.