Çeçenya’ya yeni gökdelen

Çeçenya’nın yeni gökdeleni “Ahmed Kulesi’nin inşaat alanında hazırlık çalışmaları başladı.

23 Ağustos’ta, Çeçenya’nın başkenti Caharkale’de, büyük bir proje olarak ifade edilen projenin startı, yapılan bir törenle Rus yanlısı Çeçenya lideri Ramzan Kadirov ve Kuzey Kafkasya İşleri Bakanı Lev Kuznetsov tarafından verildi.

Rusya hükümeti Kuzey Kafkasya İşleri Bakanı Lev Kuznetsov dün Caharkale’deki bir takım programlara katılmak üzere Çeçenya’da idi. Programların tümü Ramzan Kadirov’un babası Ahmed Kadirov ile ilgiliydi.

Yapılan programlardan biri, “Grozni Kalesi” isimli sürüş pistinin açılışı ve yeni pistte Ahmed Kadirov yarışının yapılmasıydı. Kuznetsov ayrıca Çeçenya’nın ilk devlet başkanı Ahmed Kadirov’un doğum günü dolayısıyla düzenlenen Devlet merkez konser salonundaki kutlamalara da katıldı.

Kuznetsov ayrıca, Kadirov ile birlikte yine Ahmed Kadirov adının verileceği gökdelen inşaatının hazırlık çalışmaları için start verdi.

Kadirov Instagram sayfasından, “Alanda törenle iki yüzden fazla beton direğin dikilmesi için kazı çalışmaları başladı. Her biri 80 metre derinliğe çakılacak. Avrupa’daki en yüksek çok fonksiyonlu kulenin inşaatı yatırımcılar tarafından finanse edilecek. Gökdelen bir çok iş yerinin açılmasına, ticaretin gelişmesine ve turist akışına imkan verecek. Dünya ekonomisi ve finansal krize rağmen yatırımlarımızda problem yaşamıyoruz” açıklamasında bulundu ve projenin küratörü olan Devlet Duma milletvekili Adam Delimhanov’a teşekkür etti.